Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Gulbenes novadā vēl nevirza apstiprināšanai jauno siltuma tarifu Stāķiem un Šķieneriem

Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

Tiek prognozēts, ka gaidāmajā ziemā centrālapkure Gulbenes novadā Stāķos un Šķieneros kļūs ievērojami dārgāka, tās cena dubultosies. To savā prezentācijā vietējiem deputātiem novada domes 21.jūlija finanšu komitejas sēdē lika saprast Rihards Korns – SIA “Gulbenes Energo Serviss” valdes loceklis. Kā zināms, šis pašvaldībai piederošais uzņēmums ir siltuma operators abos minētajos ciemos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uzņēmuma veiktie aprēķini liecina – jaunais siltuma tarifs varētu būt 124,68 eiro bez PVN (savukārt ar PVN fiziskajām personām 139,64 eiro un juridiskajām personām 150,86 eiro par megavatstundu siltuma). SIA “Gulbenes Energo Serviss” ir aicinājis vietējos deputātus apstiprināt šādu tarifu Stāķiem un Šķieneriem, sākot ar 1.oktobri.

Finanšu komitejas sēdē deputātu vairākums nenobalsoja par uzņēmuma priekšlikumu. Līdz ar to jaunais tarifs netiek virzīts apstiprināšanai novada domes 28.jūlija sēdē. Tomēr siltuma tarifs abiem ciemiem vienalga būs jāpārskata un deputātiem būs par to jābalso līdz apkures sezonas sākumam.

Visu laiku siltumapgāde rada zaudējumus

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

R.Korns uzsvēra, ka SIA “Gulbenes Energo Serviss” (agrāk SIA “Gulbenes nami”) centrālapkuri Stāķos un Šķieneros nodrošinās jau sesto sezonu. Tikai pašā pirmajā darba sezonā siltums Stāķos un Šķieneros nedaudz tika dotēts no pašvaldības budžeta. Vēlāk tā nenotika. Visas sezonas, kad siltumu abos ciemos nodrošināja šis pašvaldības uzņēmums, tarifs nav bijis rentabls – akcentēja R.Korns. Tas nozīmē, ka visu laiku apkures sezonas abos ciemos tika nodrošinātas ar finansiāliem zaudējumiem. Sezonā zaudējumi bija līdz 10 000 eiro, citās – pat 40 000 eiro. Pēdējā apkures sezonā zaudējumus radījuši tieši juridiskie klienti. No fiziskajām personām, kuras ir parādā par siltumu, pusi veido pašvaldības dzīvokļu īrnieki.

R.Korns arī informēja, ka ir noslēgusies tirgus izpēte kurināmā iegādei un piegāde uzņēmumam siltumenerģijas ražošanai 2022./2023.gada apkures sezonā. Noskaidrotas aptuveni 17 kompāniju piedāvātās cenas. Tikai viena bija gatava sniegt pakalpojumus, un ar to arī noslēgts sadarbības līgums. Kurināmā sadārdzinājumu R.Korns komentēja kā ļoti būtisku, un tieši tas arī atstājot vislielāko iespaidu uz jaunā tarifa aprēķinu. Viņš akcentēja, ka jaunais siltuma tarifs ir aprēķināts saskaņā ar reālajiem datiem.

Deputāti bažījas par gaidāmo ziemu

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Deputāte Mudīte Motivāne vaicāja, vai parādi par nesamaksāto siltuma piegādi ir iekļauti jaunajā Stāķu un Šķieneru siltuma tarifā. R.Korns atbildēja: “Parādu izmaksas mēs tarifā neliekam un nevaram likt klāt. Parādniekiem mēs katras apkures sezonas beigās izsludinām akciju nākt un samaksāt vasaras laikā.” Tiem parādniekiem, kuri nesadarbojas ar uzņēmumu, tiek rakstītas brīdinājuma vēstules. Tālāk sekojot tiesu darbi.

Deputāts Normunds Audzišs rosināja salīdzināt siltuma tarifa projektu Stāķiem un Šķieneriem ar plānoto siltuma izmaksu kāpumu citviet Latvijā. R.Korns sacīja, ka, piemēram, salīdzinot ar Rēzekni, kur plānotais tarifs ir aptuveni 200 eiro par megavatstundu siltuma, un Rīgu, kur cena var palielināties līdz 150 eiro par megavatstundu, Stāķos un Šķieneros šis kāpums nemaz tik ļoti liels neizskatās. Taču, salīdzinot ar siltuma tarifu Gulbenē, SIA “Gulbenes Energo Seviss” tarifa projekts esot liels – atzina R.Korns. Viņš arī norādīja N.Audzišam, ka nevajadzētu salīdzināt pilsētu centrālapkuri ar divu ciematu siltumapgādi.

Novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis sacīja – salīdzināt var ar vietām, kur arī apkurei tiek izmantota šķelda, kā tas tiek darīts Stāķos un Šķieneros. Taču nebūtu korekts salīdzinājums ar tiem siltuma operatoriem, kuri kā kurināmo izmanto kokskaidu granulas vai dabasgāzi. A.Caunīts arī piebilda, ka pašlaik pats lētākais kurināmais ir malka. Viņš jautāja, vai uzņēmums “gulēs uz lauriem” un nereaģēs, ja kādā brīdī šķeldas cena kritīsies. “Ja būtiski kritīsies, mēs skatīsimies, kā līgumu lauzt,” atbildēja R.Korns un piebilda, ka līgums ar šķeldas piegādātāju ir spēkā visam apjomam, kas nepieciešams sezonai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

– Diāna Odumiņa

Uzziņai!

Siltuma tarifs Stāķos un Šķieneros

Ir spēkā

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

* 2021./2022.gada apkures sezonā:

59,92 eiro par MWh bez PVN (ar PVN fiziskajām personām 67,11 eiro par MWh; juridiskajām personām 72,50 eiro par MWh).

Avots: Gulbenes novada domes 30.06.2021. sēdes lēmums

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Projekts nav apstiprināts

* 2022./2023.gada apkures sezonā:

124,68 eiro par MWh bez PVN (ar PVN fiziskajām personām 139,64 eiro par MWh; juridiskajām personām 150,86 eiro par MWh).

Avots: Gulbenes novada domes finanšu komitejas sēdē 21.07.2022.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.