Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Valsts drošības dienests izsaucis gulbenieti sniegt paskaidrojumus par prokremliskajiem izteikumiem

Foto: “Unsplash”.

Martā kāds gulbenietis ar “Dzirksteli” padalījās, pārsūtot vietnē “YouTube.com” ievietotu videoierakstu, kurā Gulbenē dzīvojošais un palaikam Zviedrijā strādājošais Vladimirs Čerkašins videočatā krieviski sarunājas ar vīrieti it kā no Donbasa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Gulbenietis sarunā ar donbasieti kā uz paplātes nolika savas biogrāfijas faktus, kā arī pauda iecietīgu un pat atbalstošu attieksmi Krievijas karam Ukrainā. Kad sarunbiedrs no Donbasa ierunājās par iespējamo Krievijas militāro agresiju pret Latviju jau gaidāmajā vasarā, Vladimira komentārs bija, ka neviens te nepretosies. Bija vēl citi šokējoši Vladimira izteicieni, arī par militārpersonu un aprīkojuma dislokācijas vietām. Donbasietis sarunas gaitā uzslavēja Vladimiru un teica, ka, Krievijai ienākot Latvijā, viņš savā dzimtajā pusē tikšot iecelts kā “uzraugs” (“smotrjaščij”).

Šo videočata sarunu “YouTube. com” bija publiskojis Vladimira sarunbiedrs, kas šo ierakstu pieteica ar vārdiem: “Latvietis FDD (Federālajam drošības dienestam) izdod NATO bāzes” Vairāki gulbenieši, kuri noskatījās šo ierakstu, pauda neizpratni un nosodījumu Vladimiram. Arī kāda Gulbenē dzīvojoša un strādājoša Krievijas pilsone, kura teica: “Vladimirs runā tā, it kā viņš pats šeit nedzīvotu.”

“Dzirkstele” saiti uz šo video nosūtīja gan Valsts policijai, gan Valsts drošības dienestam (VDD). VDD “Dzirkstelei” apstiprina, ka izvērtējis norādītā video saturu un izsaucis prokremlisko izteikumu autoru uz paskaidrojuma sniegšanu. VDD ir brīdinājis personu par paredzēto kriminālatbildību noziedzīgu darbību veikšanas gadījumā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šobrīd “YouTube.com” videočata ieraksts ar Vladimiru ir bloķēts ar norādi, ka saņemtas sūdzības par konfidencialitātes nosacījumu pārkāpšanu.

“Dzirkstele” telefoniski sazinājās ar Vladimiru, kurš teica – “You-Tube.com” publiskotā saruna bijusi ar “blogeri”, “prankeri” (izjokotājs, kurš zvana un izprovocē sarunbiedru), ar kuru tērgājuši internetā arī citkārt un par tēmām, kurām nav sakara ar Krievijas karu Ukrainā. Vladimirs teica – sarunas brīdī ar “blogeri” no Donbasa pats bijis iereibis. Saruna notikusi čata vietnē “Chatroulette.com” it kā privāti, bet pārnesta uz “YouTube. com” bez saskaņošanas ar Vladimiru. Vladimira versija: viņš sarunbiedrā izraisīja interesi, jo pārstāvēja Baltiju un viņam mugurā bija mednieka krekls ar kamuflāžu, kas ir līdzīgs militāristu apģērbam. Tagad par savu sarunbiedru vīrietis sacīja: “Īsts provokators.”

Vīrietis internetā komunicē pastāvīgi, bet pirmoreiz tas ir beidzies ar nepatikšanām. Vladimirs skaidroja, ka pēc video publiskošanas ir izjutis sekas: “Es par to negribu… Man bija jau sarunas… ar Valsts drošības dienestu.” Vladimirs, kā viņš uzsvēra “Dzirkstelei”, esot parakstījies par informācijas neizpaušanu. Vīrietis pauda – ir sapratis, ka ar izrunāšanos internetā ir jābūt ļoti uzmanīgam. Tagad viņš esot izvēlīgāks attiecībā uz sarunbiedriem internetā un atsevišķās situācijās pat sarunu pārtrauc un neturpina.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uz “Dzirksteles” jautājumu par to, vai tiešām Vladimirs uzskata, ka Krievija Latviju varētu okupēt bez pretošanās, viņš tagad jau atbildēja izvairīgi.

— Diāna Odumiņa, Ginta Alberte

Ar ko var draudēt izteikumi internetā, pārkāpjot vārda brīvības robežas?

● Par publisku aicinājumu uz genocīdu var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz 8 gadiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

● Par nozieguma pret mieru vai kara nozieguma publisku slavināšanu, attaisnošanu var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz 5 gadiem.

● Par publisku aicinājumu uz agresīvu karu vai militāra konflikta izraisīšanu var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz 8 gadiem.

● Par publisku aicinājumu vērsties pret Latvijas Republikas valstisko neatkarību, suverenitāti, teritoriālo vienotību vai par šādu aicinājumu saturoša materiāla izplatīšanu var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz 5 gadiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

● Par darbību nolūkā palīdzēt ārzemniekam, ārvalstij vai ārvalsts organizācijai vērsties pret Latvijas Republikas valstisko neatkarību, suverenitāti, teritoriālo vienotību var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz 5 gadiem.

AVOTS: KRIMINĀLLIKUMS

Projektu līdzfinansē “Mediju atbalsta fonds” no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par saturu atbild “Dzirkstele”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (12)

 1. Tad jau par publisku aicinājumu uz agresīvu karu pabrikam, kariņam un rinkevičam jau sen bija jāsēž.

  32
  39
 2. Diemžēl arī mūsu vidū ir bezsmadzeņu radījumi… Ko tad te čīksti, čemodan – vokzal un būsi savā sapņu zemē.

  49
  16
 3. Loti apsveicama atutošanas operācija! Utainajam vispār nav morālu tiesību te Eiropā kaut ko pļurkstēt, jo viņu sapņu zemē nav nekādā tiesiskuma un cilvēktiesību ievērošanas. Ja te nepatīk, moca nostaļģija pēc sovoka – jātin prom! Neviens netur!

  39
  11
 4. Nu ko gulbenieši, un šis “cilvēks” turpinās dzīvot starp jums, staigāt pa ielām, iepirkties, un turpinās ienīst jūs, ienīst valsti, ienīst visu latvisko! Viņš būs tas, kurš gatavs koriģēt krievu artilēriju, visādi palīdzēt iespējamā kara gadījumā un stādīt nošaujamo un izsūtāmo sarakstus! Mjā, Gulbenei ir ar ko lepoties!

  34
  12
 5. Lauciniek, tu attaisno stereotipu par lauķu atpalicību.
  Sarakstus jūs paši jau esat sastādījuši soctīklos izpaužoties. Un artilēriju jau sen koriģē no kosmosa.

  10
  22
 6. Tādu noderīgo vladimiru pilnas malas. Nejūtas piederīgi ne šaj valstij, ne ES. Pienāks laiks, kad par garo rubli arī savus miesīgos pārdos, vai pametīs zem tanka. Viņi par pretvalstiskām darbībām jātiesā ar visu likuma bardzību. Tad jāanulē pilsonība un jāizraida. Promaskaviskiem Latvijas pavalstniekiem neklājas baudīt ES labumus un vienlaicīgi blamēt un zākāt valsti vai ES.

  25
  7
 7. Interesanti, cik ilgi jums izdosies nesodīti pārkāpt likumus un kurināt naidu?
  Cenzūra ir smags likumpārkāpums!
  Agri vai vēlu, bet jāatbild būs!

  3
  6
 8. Kāda te Dzirkstele naida kurinātāja. Tie, kuri ir redzējuši šo video, tie visticamāk domā, kā tas nākas, ka stāsta galvenais varonis Vladimirs vēl staigā uz brīvām kājām. Tas video bija šokējošs. Iesaku noskatīties! Un tad runāt par naida kurināšanu!

  3
  3
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.