Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Iedzīvotāju padome Rankā jau izveidota, taču bez juridiska pamata

Gulbenes novada domē uzskata — iedzīvotājiem nav liegts būt aktīviem

KĀDIEM JĀBŪT iedzīvotāju padomes izveides un darbības noteikumiem? Kamēr Gulbenes novada pašvaldībā kavējas izstrādāt šādus noteikumus, Rankas iedzīvotāji par šādu noteikumu iespējamo saturu jau runāja 18.aprīlī biedrības “Sateka” rīkotajā apkaimes darbnīcā. Foto: Gulbenes novada pašvaldība

Rankas pagastā iedzīvotāju aktivitāte ir apsteigusi novada deputātu darba tempus, pieņemot lēmumus atbilstoši jaunajam Pašvaldību likumam. Rankā ļoti gaida, kad Gulbenes novada dome izdos saistošos noteikumus (nolikumu), kuri reglamentēs iedzīvotāju padomes izveidošanas un darbības nosacījumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jau nobalsojuši par padomes sastāvu

Jau pagājušā gada oktobrī Rankā bija divas iedzīvotāju sapulces par šo jautājumu, viena no tām – ar iedzīvotāju reģistrāciju, kandidātu izvirzīšanu, balsošanu. Ir ievēlēti cilvēki, kuri sadarbībā ar pagasta pārvaldes vadītāju pārrunā lietas, idejas, ko sakārtot, ko organizēt, kādus projektus rakstīt,” “Dzirkstelei” stāsta rancēniete Inga Freimane.

Viņasprāt, novada dome nesteidzas apstiprināt iedzīvotāju padomes darbības nolikumu, jo šaubās.

“Mums bija šajā gadā divreiz saruna ar novada domes vadību tieši par iedzīvotāju padomes nolikumu, par to, kad tas būs, bet ir tikai gumijas stiepšana. Un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā tiek stāstīts, ka Gulbenē viss kārtībā. Mēs esam ļoti griboši darīt, bet izskatās, ka domei ir bail. Neesam apmierināti ar situāciju, plānojam rīkoties, ja mēneša laikā nekas nenotiks,” teic I.Freimane.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Padome ir, bet bez pašvaldības akcepta

Rankas kultūras nama vadītāja Lāsma Lancmane “Dzirkstelei” saka: “Jāsaprot, ka iedzīvotāju padomes nav obligātas. Tās tiek ieviestas kā papildinājums novados, ja ir iedzīvotāji, kuri to vēlas. Rankā ir cilvēki, kuri vēlas darboties.”

Viņa pati nav iesaistījusies iedzīvotāju padomes veidošanā. Zina, ka ir bijušas vairākas iedzīvotāju kopā pulcēšanās reizes vieniem pašiem, ka arī tiekoties ar pašvaldības pārstāvjiem, kur runāts par iedzīvotāju padomes veidošanu.

L.Lancmane saka, ka tie, kuri sapulcējās kopā, lai vienotos par iedzīvotāju padomes izveidi, bija kādi 20 cilvēki. Par pašu veidojumu – aktīvo iedzīvotāju padomi Rankā – viņa teic: “Tas notika ļoti ātri. Daudzi pat nezināja, ka kas tāds veidosies. Rankā ļoti dažādi uztver notikušo. Padomei ir kopā nākšanas reizes. Bet, ko viņi apspriež, ko dara, tas nav publiski parādīts.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

18.aprīlī biedrības “Sateka” rīkotajā apkaimes darbnīcā Rankā ticis runāts par iedzīvotāju padomes funkcijām. Neesot skaidrs, vai tad, kad novada dome apstiprinās iedzīvotāju padomes darbības noteikumus, jau ievēlētais padomes valdes sastāvs būs jāpārvēl.

Pašvaldībā komanda gatavo noteikumus

Par to, ka pašvaldībā kavējas ar iedzīvotāju padomes izveides un darbības noteikumu izstrādi un akceptu, novada domes priekšsēdētāja vietniece Guna Švika “Dzirkstelei” skaidro, ka “nav tādā steigā” jārīkojas. Saistībā ar jauno Pašvaldību likumu, kas ir spēkā kopš pagājušā gada 1.janvāra, esot jāpārskata un no jauna jāapstiprina pilnīgi visi pašvaldības saistošie noteikumi. Tas notiekot secīgi, esot citi noteikumi, kas pirmām kārtām jāapstiprina novada domē. “Tas grafiks ir salikts,” saka G.Švika. Pie tā strādājot administrācijā izveidota darba grupa. Zināms, ka pagaidām visaktīvāk par vēlmi strādāt iedzīvotāju padomes sastāvā runā Rankas pagastā. G.Švika teic: “Viņi var strādāt, darboties. Viņiem neviens neliedz.

Viņi var sniegt projektus. Viņi var visu darīt.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iedzīvotāju padome

● Pašvaldībā var izveidot konsultatīvas pašvaldības institūcijas – iedzīvotāju padomes.

● Domei ir pienākums noskaidrot padomes viedokli, pirms pieņemt lēmumu, ja tas var skart padomes darbības teritorijas iedzīvotāju intereses.

● Novada dome izdod padomes nolikumu – saistošos noteikumus, kuros nosaka padomes izveidošanas un darbības nosacījumus, tostarp: padomes kompetenci vietējās kopienas jautājumu izlemšanā papildus šajā likumā noteiktajam; padomes darbības teritoriju; padomes locekļu skaitu un kandidātu izvirzīšanas kārtību, nodrošinot iespēju iedzīvotājiem izvirzīt savus kandidātus; padomes locekļu ievēlēšanas kārtību, paredzot iespēju iedzīvotājiem tieši balsot par padomes locekļu kandidātiem; padomes darbības termiņu; padomes darba organizāciju; kārtību, kādā pašvaldības institūcijas izskata iedzīvotāju padomes iesniegumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

AVOTS: PAŠVALDĪBU LIKUMS

Projektu līdzfinansē “Mediju atbalsta fonds” no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par saturu atbild “Dzirkstele”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (11)

 1. Varētu būt, ka darba kārtībā vispirms ir to lēmumu pieņemšana un noteikumu apstiprināšana, kuriem pretosies padomes? Tāds iespaids rodas.

  5
  1
 2. Ta Rankas padome iskatas grib darboties vienpersoniski Ranceniesi par viniem nobalsoja bet par vinu aktivitatem Ranceniesiem nekas netiek zinots Mana uskatijuma tadas padomes vispar nau vajadzigas

  2
  2
 3. Teikts ka projektus varot bez padomes izveides taisīt. Tad kur problēma.? Divaini? Ko taa padome baigi maina. Ja ir iniciativa tad jau tpt var visu uzlabot un meklet projektus kur piedalities. hmm Kur tas zemudens akmens noslepies

  3
  1
 4. Vai vai kā pat komentos baidās no padomēm. Nu tak paspēsiet pieņemt vajadzīgos lēmumus un noteikumus. Tur kur būs padomes, būs jāievēro tas, ka laicīgi jāpaziņo un ar tautu jāapspriež svarīgie lēmumi. Nevis virtuāli jāstrādā. Var jau būt ka ne tā saprotu, bet man tā liekas.

  1
  1
 5. Jācer ka mēs parejie parasta tauta ari kko uzzinasim no tā ko mazaa dome un liela dome pienems

 6. Darba ļaudīm ne silts ne auksts no tā. Tām padomem par to arī maksās kko? Ceru nebus kārtējais ķeksis ar lozungiem bet reāliem rezultātiem no tā arī mums parejiem nevis tikai taja sastava esosiem. Un rādat stāstat mums pārējiem ja esat izvirzīti no tautas.

  2
  2
 7. Būtu labi.ja iedzīvotāji izprastu juridisko aspektu.ko tad drīkst.vai nedrīkst lemt padomēm.Manu prāt .padomes var kaut ko vienkārši apspriest.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.