Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Kāda “X stundā” Gulbenes novadā būtu iedzīvotāju civilā aizsardzība?

Pilsētā un pagastos apzināts 21 pagrabs, kur kolektīvi patverties iedzīvotājiem

Tipisks pagrabs izskatās tā. Vienalga, vai tas atrodas daudzdzīvokļu mājā vai ģimenes mājā. Pagrabi Latvijā nav piemēroti, lai tur patvertos ārkārtas situācijā. Tur nav komforta. Mēdz būt arī liekā ūdens vai kanalizācijas noplūdes problēmas. Foto: Gatis Bogdanovs

“Novērots, ka jau divus gadus Gulbenes novada domē notiek civilās aizsardzības komisijas sēdes un sapulces, bet līdz tautai nav nonākusi neviena skaņa par tur nospriesto. Kur mums Gulbenē un novadā ir bumbu patvertnes un vai vispār ir?” raksta kāds lasītājs “Dzirksteles” portālā.

Pašvaldībā “Dzirkstele” noskaidroja, ka jau 2022.gadā saziņā ar pilsētas un pagastu pārvalžu vadītājiem Gulbenes novada pašvaldība ir apzinājusi 20 pagrabus Gulbenes novada lauku teritorijā, kā arī vienu pagrabu pilsētā, kur ārkārtas situācijā kolektīvi varētu patverties iedzīvotāji. Šādu pašvaldības organizētu vietu nav bijis iespējams sameklēt vienīgi Galgauskas un Daukstu pagastā.

Vai patvertnes vieta varētu būt pašvaldības centrālās pārvaldes ēkas pagrabā Gulbenē? Uz šo jautājumu “Dzirkstelei” noraidoši atbild pašvaldības Īpašumu pārraudzības nodaļas vadītājs Kristaps Dauksts. Šajā pagrabā atrodas tehniskās un citas lietas, tur nebūtu iespējams atrasties arī cilvēkiem.

Bumbu patvertnes novadā nav un nebūs
Novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis, kurš arī pašvaldībā vada civilās aizsardzības komisiju, “Dzirkstelei” saka, ka bumbu patvertnes ne Gulbenē, ne lauku teritorijā nekur nav. Netiek plānota arī tāda objekta būvniecība. Ja tāda patvertne būtu, “X stundā” diezin vai cilvēki tur justos pasargāti. Kara gadījumā šāda visiem zināma vieta pirmām kārtām būtu apdraudēta, uzskata A.Caunītis. Arī Ukrainas pieredze to esot pierādījusi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis. Foto: no “Dzirksteles” arhīva

Pēc A.Caunīša domām, “no stratēģiskā viedokļa raķešu uzbrukuma gadījumā labākais patvērums, piemēram, pilsētā varētu būt Emzes un Spārītes parks, ja cilvēki paspēj līdz turienei aizkļūt, sadzirdot trauksmes sirēnu un uzzinot par ārkārtas situācijas izsludināšanu”. Taču no bioloģiskajiem vai citiem specifiskiem uzbrukumiem iedzīvotāji nebūtu pasargāti arī parkos.

A.Caunītis tomēr ir skeptiski noskaņots arī par ēku pagrabu izmantošanu patvēruma vietu veidošanai. Viņaprāt, pēc tam būtu problemātiski izkļūt no gruvešiem. Turklāt jāņemot vērā, ka ir šodien arī tādas ieroču tehnoloģijas, kas speciāli domātas pazemes telpām. Ja pretinieks uzzina par cilvēku koncentrēšanās vietām, tad var rīkoties. Un, kā uzskata A.Caunītis, diemžēl jārēķinās ar to, ka pat neviļus notiek informācijas noplūde.

Reāls un uz praksi vērsts skatījums ar konkrētiem ieteikumiem ir gulbenietim Vijāram Griķim, kurš kā Latvijas Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrību apvienības vadītājs ir iesaistījies Iekšlietu ministrijas darba grupā un līdzdarbojas jaunā, uz civilo aizsardzību vērstā likuma projekta satura veidošanā. Foto: Gatis Bogdanovs

Apspriešanā ir likumprojekts, kurš noteiks virzību
Gulbenietis Vijārs Griķis, kurš vada Latvijas Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrību apvienību (LBUBA), kā arī darbojas novada pašvaldības civilās aizsardzības komisijas sastāvā, “Dzirkstelei” saka: “Līdz 22.janvārim Latvijā turpinās jaunizstrādātā Ugunsdrošības, ugunsdzēsības un glābšanas darbu likumprojekta publiskā apspriešana. Piedalos Iekšlietu ministrijas izveidotajā darba grupā, kur veidojām, ieteicām priekšlikumus, un tagad apspriežam šo likumprojektu, bet diemžēl pusotra gada griezumā tur ir uzradušies kārtējie mūsu ierēdņu birokrātiskie priekšlikumi, kuri, kā ierasts valstī, tendēti kontrolēt un sodīt gan iedzīvotājus gan uzņēmējus. Valdībā beidzot tiek aktualizēts patvertņu jautājums un ideja veidot kopienās brīvprātīgo ugunsdzēsēju glābēju komandas. Par minēto problēmu mēs jau 2017.gadā ar LBUBA kolēģiem izstrādājām un iesniedzām konceptuālus priekšlikumus par esošo un reanimējamo brīvprātīgo ugunsdzēsēju komandu pārklājuma tīkla izveidi visā valsts teritorijā. Runājām arī par valsts finansējuma piešķiršanu šim mērķim civilās aizsardzības sistēmas ietvaros. Tas viss tika piedāvāts no mūsu puses, ņemot vērā attīstīto Eiropas valstu civilās aizsardzības sistēmu modeļus. Protams, ierēdņi minēto mūsu iesniegto konceptu “veiksmīgi noairēja”. Tagad beidzot ir pamodušies un sapratuši, ka bez brīvprātīgo komandu izveides kopienās, bez apmācības, bez aprīkojuma iegādes un bez finansēšanas civilā aizsardzība valstī ir tikai uz papīra un reāli nestrādā. Vai vērts “X stundā” slēpties mežā vai parkā? Uzskatu, ka ziemā, rudenī un pavasarī, kad ir zemas āra gaisa temperatūras, noteikti nē! Tas nozīmētu tur aiziet nosalt. Ukrainas piefrontes un frontes pilsētas, kā arī ciemi jau divus gadus dzīvo pielāgotos, pašu aprīkotos daudzdzīvokļu un privātā sektora pagrabos. Izdzīvo. Nekas jau labāks nav izdomāts. Jo dziļāk slēpjas cilvēki zemē, jo ir drošāk. Civilās aizsardzības jautājumus uztvert nopietni mūs aicina arī partneri no citām Baltijas, Rietumeiropas valstīm un, protams, Eiropas Savienība kopumā. Kāda tā koncepcija būs Latvijai, to parādīs kārtējās garās, tukšās diskusijas, bet, kā bieži rāda pieredze, kamēr mūsu ierēdņi diskutē, tikmēr kaimiņvalstis jau progresīvo valstu pieredzi realizējušas. Es gan personīgi jau esmu masu medijos savu redzējumu komentējis, bet vēlreiz īsi atkārtošu: mana pārliecība – nevajag gudrot kārtējo jaunu latviešu ierēdņu velosipēdu, tie mums dažkārt iznāk šķībi un ar taisnstūra riteņiem.

Pilsētā un pagastos vajag apmācītas brīvprātīgo grupas
V.Griķis arī saka: “Sen pie mums, Latvijā, vajadzēja pārņemt civilās aizsardzības Somijas pieredzi un likumdošanu, kur jebkuras ēkas, arī daudzstāvu mājas, pagrabam ir jābūt būvētam un pielāgojamam tā, lai to pēc vajadzības īsā laika posmā varētu pārvērst par patvertni. Tas nozīmē, ka telpām jābūt pielāgotām cilvēku vajadzībām: ēdiena pagatavošanai, gulēšanai. Jābūt vismaz divām un vairāk evakuācijas izejām, nedrīkst būt aizmūrēti pagrabu logi. Jābūt izbūvētām labierīcībām, ūdens ņemšanas vietai. Uz vietas jābūt pirmās palīdzības medikamentiem, iespējai pieslēgt apkures krāsniņas. Ideāli, ja būtu elektroģenerators, radio un sakaru līdzekļi, jo internets un mobilie sakari var nestrādāt. Daudzdzīvokļu pagrabu un citu pielāgoto būvju pārbūvi un pielāgošanu civilās aizsardzības vajadzībām var veikt ar valsts piešķirtu finansējumu. Igauņiem jau šim nolūkam valsts ir piešķīrusi finansējumu, un tur, kā esmu informēts, jau darbi notiek. Leišu kolēģiem šajā jautājumā vēl neesmu zvanījis, bet viņi parasti nedomā jaunu velosipēdu un pārņem poļu pieredzi.

Es jau minēju, ka valdība aktualizējusi, ka katrā pagastā, kā arī pilsētā ir vajadzīgas brīvprātīgo civilās aizsardzības jautājumu risināšanā iesaistīto cilvēku kopas. Šīs kopas būtu tās, kuras reaģētu, kad ir iestājusies “X stunda”. Piemēram, lai paši varētu dzēst ēku ugunsgrēkus, glābt cilvēkus. Faktiski šīs kopas veiktu to pašu darbu, ko dara brīvprātīgo ugunsdzēsēju komandas, tāpēc neredzu jēgu mainīt nosaukumu, jo nosaukums jau būtību nemaina un iesaistāmo cilvēku skaits ciematos un pilsētās ir ierobežots. Ja cilvēki “X stundā” paši neapvienosies un laikus nereaģēs krīzes situācijās, nebūs jau neviena cita, no kā gaidīt palīdzību. Tāpēc svarīgi ir laikus apmācīt šādu cilvēku komandas. Piemēram, lai stiprinātu pašvaldību kapacitāti un gatavību reaģēt krīzes situācijās, tajā skaitā kara vai militāro draudu gadījumā, Aizsardzības ministrija sadarbībā ar Zemessardzi īstenoja mācības pašvaldību civilās aizsardzības komisijām, arī Gulbenē. Mācību laikā tika izspēlētas dažādas situācijas, kurās civilās aizsardzības komisijām jānovērtē, jānovērš riski. Secinājām, ka uzbrukuma gadījumā stratēģiski svarīgākie punkti, piemēram, militārie objekti, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta depo, slimnīcas, policijas iecirkņi un tamlīdzīgi, kļūtu par pirmo ienaidnieka mērķi, ceļi būtu bloķēti. Tādēļ pašvaldības vadībai kopā ar iedzīvotājiem būtu pašiem jāorganizē civilās aizsardzības pasākumi uz vietas ar tiem resursiem, kas konkrētajā novadā, kopienā pieejami un savlaicīgi sarūpēti. Jāsaprot, ka pieaugušie cilvēki spēka gados var par sevi parūpēties, bet seniori, invalīdi, bērni, dzīvnieki “X stundā” ir pilnīgi neaizsargāti. Tāpēc mums valstī ir jābūt savlaicīgi izstrādātiem un ieviestiem dzīvē kaut minimāliem algoritmiem civilās aizsardzības jomā, lai mūsu populācija būtu apmācīta, ekipēta un spējīga izdzīvot.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Kur jūs slēptos "X stundā"?
 • Tam nav jēgas. 26%, 25 balsis
  25 balsis 26%
 • Sekošu oficiālajai informācijai. 24%, 23 balsis
  23 balsis 24%
 • Savas mājas pagrabā. 19%, 18 balsis
  18 balsis 19%
 • Par to nedomāju. 18%, 17 balsis
  17 balsis 18%
 • Ceru, ka kaut kādas patvertnes būs izveidotas. 9%, 9 balsis
  9 balsis 9%
 • Briseles parlamenta* 4%, 4 balsis
  4 balsis 4%
Kopējais balsu skaits: 96
12.01.2024 - 17.01.2024
* - added by visitor
Balsošana ir noslēgusies
Patvertnes Ukrainā. Ar starptautisko palīgu, arī Latvijas Samariešu apvienības atbalstu, Kijivas 1. bērnu slimnīcā pērn labiekārtota un izremontēta bumbu patvertne. Foto: Ina Strazdiņa (LTV)
UZZIŅA

Igaunijā jau 2023.gada sākumā bija kartētas 103 publiskās patvertnes, kurās ārkārtas situācijā no uzbrukumiem varētu patverties apmēram 60 000 cilvēku. Publiski izskanējis, ka igauņi līdz 2034.gadam šo patvēruma vietu ietilpību plāno palielināt tā, lai tajās varētu patverties 730 000 iedzīvotāju.

Polijā izveidotas 1903 bumbu patvertnes, 8719 patvertnes un uzskaitītas arī 224 113 ārkārtas patveršanās vietas, kurās ietilpst arī māju pagrabi, garāžas, pašvaldību iestāžu un uzņēmumu ēkas, arī baznīcas.

Lietuvas piemērs – katoļu baznīca un Iekšlietu ministrija noslēgusi sadarbības līgumu. Paredzēts, ka priesteri instruēs draudzes par civilo aizsardzību, bet dažas šim nolūkam piemērotas baznīcas noteiktas kā patvertnes ārkārtas situācijās.

Zviedrijā ir 65 000 bumbu patvertņu, kurās var izmitināt vairāk nekā 70 procentus iedzīvotāju.

Avots: “Baltic News Network”

FAKTI

● 9.janvārī Ministru kabinets apstiprināja Valsts civilās aizsardzības plāna atjaunoto redakciju. Šis plāns ir dokuments, kas ietver katastrofas pārvaldīšanas pasākumus kara, militāra iebrukuma vai to draudu gadījumā. Atjaunotā redakcija paredz vairākus papildinājumus civilās aizsardzības sistēmas funkcionēšanā.

● Jaunums civilās aizsardzības plānā ir informācija par kontrolētu masveida iedzīvotāju evakuāciju un pārvietošanu tā saucamajā “X stundā”. Ir izstrādātas vadlīnijas evakuācijas punkta izveidei un pulcēšanās vietu noteikšanai evakuācijas gadījumā.

● Aktualizētajā civilās aizsardzības plānā ir arī precizēta informācija par iedzīvotāju apziņošanas kārtību ar sabiedrisko mediju starpniecību. Iedzīvotāji varēs saņemt informāciju par katastrofu vai to draudiem, rīcību un veicamajiem pasākumiem šādos elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos: “Latvijas radio 1”, “Latvijas radio 2”, “Latvijas radio 3”, “Latvijas radio 4”, “Latvijas radio 5”, “Latvijas Radio 6” (“Radio Naba”), Latvijas televīzija “LTV1” un “LTV7”, kā arī “Re:TV” televīzija un ziņu aģentūra “LETA”.

Avots: Ministru kabinets

Šim attēlam ir tukšs alt atribūts; faila nosaukums ir MAF_logo-300x144.jpg
Projektu līdzfinansē “Mediju atbalsta fonds” no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild “Dzirkstele”. #SIF_MAF2023

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (41)

 1. Labi pagrabi ir zem dzelzceļa stacijas. Nu gluži kā Līgatnes bunkuri. Varbūt lēmējiem vajadzētu aizkāpt un apskatīties?

  20
 2. Kas noticis ar autokombināta patvertni? Tās vairs nav?

 3. Kurā katrā pagrabā nemaz tā nevar līst, it sevišķi jau nu privātmājā. Var netikt ārā.

  6
  3
 4. Un cik saņem par “darbu komisijā”? Tāpēc jau vajag šādās “komisijas” , tipa taču strādā!

  17
  2
 5. Ja Caunīša kungs uzskata, ka parkā uzbrukuma gadījumā būs droši, tad, kungs, stāvi mums klāt…
  Īsāk sakot, glābšanās būs katra paša rokās. Nav pārliecības, ka šie cilvēki spēs rīkoties un ko organizēt ārkārtas situācijas laikā.

  53
 6. Komisijas vadītājs jāsūta uz civilās aizsardzības mācībām. Ko šie speciālisti savā komisijā ir apsprieduši?
  Murgotāji un naudas šķērdētāji.

  30
 7. Caunīt, cilvēki Doņeckā jau 10 gadus dzīvo pagrabos! Gulbenē savādāki pagrabi?

  16
  2
 8. Komisijai, kas nolēmusi, ka neko darīt nevajag, arī naudu par lemšanas darbu saņemt nevajadzētu.

  35
  1
 9. Ja privātmājai pagrabs ir zem grīdas un no tā nav izejas uz āru, bet tikai lūka uz virtuvi, tad tādā pagrabā var līst tikai pašnāvnieks.

  11
  3
 10. Caunīt no knaba vari mēģināt mežā slēpties nevis no kara

  30
 11. Vispirms lai apseko daudzstāveņu pagrabus kam siltināšana gaitā tika aizbērti pagrabu logi, jo tie tika būvēti kā rezerves izejas gadījumiem, ja galveno izeju aizber ar gruvešiem. Priekš tā pat nav jāiet pagrabā. Var vizuāli konstatēt no ārpuses.

  13
 12. Ja nonāks līdz darīšanai, tad te noslaucīs visu, lai tiktu pie dzelzceļa loģistikas punkta. Tāds nu tas Gulbenes liktenis:( Civilajiem vienīgā izeja ir mukt atpakaļ neskatoties. Tāpēc vairāk interesē vai evakuācijas transporta pietiks?

  13
  1
 13. Nav jau zināms kā pusē ir tas Caunītis jo pirms kāda laika aktīvi brauca uz Krieviju Baltkrieviju konandējumos. Varbūt viņš jau pilda savu uzdevumu novest Gulbeni līdz klinķim lai visi aizbrauc un tie kas paliek būtu maksimāli neapmierināti.

  22
  6
 14. Tie cilvēki tur 10 gadus ieslodziti ir, ka nevar aizbraukt projām?

  3
  4
 15. Pat, ja mans mājas pagrabs būtu derīgs lai tur patvertos- ko man darīt, ja trauksme sākas, kad es atrodos ne pie mājas, bet teiksim, pilsētas centrā, pie slimnīcas vai Vecajos kapos? Kur likties?!

  15
  1
 16. Kāda dzelzceļa loģistika, muļķadesa? Tak vienas sliedes vairs palikušas, un tās pašas Gulbenē apraujas.

  13
  4
 17. Neprovokator, tev kastrolis galīgi galvu nospiedis? Es runāju par pagrabiem kā patvertnēm, bet tev jau rēgojas sazvērestības teorijas.

 18. Tak domē nevienu neuztrauc kas ar iedzīvotājiem notiek vai notiks. Domes žurkas būs pirmās kas pazudīs vēl pirms visām sirēnām. Ievēlētais priekšsēdētājs parāda savu attieksmi pret iedzīvotājiem ar tādiem izteikumiem. Varbūt viņš jau tagad varētu doties uz spārītes parku izbaudīt drošību nav ko tai domē sēdēt tādiem.

  32
  1
 19. Domes vecie krāmi un tehniskās lietas ir svarīgākas par cilvēku drošību?
  Ai! Ai! Āži- dārznieki.

  25
  2
 20. Ja tu esi cilvēks parastais, skrien uz parku. Bet ja esi domes darbinieks,deputāts,tad tev patversme atradīsies? Zem domes ēkas. Vai pareizi sapratu? Nu forši. Tur varēs sagaidīt kaut ko.

  19
 21. Vienīgais Vijārs saprot,ko runā.Un nevajag liet par pagrabiem zem valdības mājām!!!Zem padomju laiku valdības mājas ir tieši bumbu patversme ar visu kafejnīcu un pirti ,smagām metāla starpdurvīm, ģeneratoru,utt.Vairs neatceros,cik simtiem paredzēta,bet ap 90iem esmu tur bijis.

  27
  3
 22. Kas tur ar veco “lidlauka” teritoriju? Tur taču bija kaut kādi bunkuri. Nevar atrakt apskatīt?
  Vislabākais glābšanās variants ir savlaicīgi tīties prom no teritorijas, ko var bumbot. Kaut kur uz Eiropas vidieni, bet vislabāk uz ASV vai Kanādu. Jo karš nav domāts, lai glābtu, bet, lai iznīcinātu. Tikai glupiņie vēl cer, ka valdības un domes viņus nu tik glābs un sargās. Nē, nodzītus zirgus nošauj, vai ne?

  14
  1
 23. Nav ko raustīties. Mūs aizsargā saujiņa profesionāļu, sauja zemeņu sargu un 5.pats. faktiski mēs varētu jebkuru iznīcināt. Un tāpēc apkārt valstij ceļ žogu. Lai mēs neuzbruktu

  10
  2
 24. Ar muti mēs gandrīz stiprākā valsts pasaulē.Pie vajadzības vai vēl tās saujiņas atrastos….

  9
  1
 25. Jau lielās žurkas atsakās no amatiem.Lai pirmie saņemtu lielās kompensācījas un laistos kaut kur uz siltāku vietiņu-varētu būt Monako. Tur silti un visi krievu un ukraiņu miljonāri.Būs visi pie vienas siles.
  Inresanti būtu kā tie sarkanie,kas kļūva ātri sarkan balt sarkani atkal griezīs kažokus un nodos savu tautu.
  Mēs pa to laiku slēpsimies Emzes krūmos…
  Kam nauda,tam vara.

  14
 26. Kur, nez, bija domāts tverties padomju karaspēka daļai, kas bija dislocēta Gulbenē un kur- t.s. “virsnieku māju” iedzīvotājiem? Tikai nu nestāstiet, ka ne par ko tādi nebija padomāts! Un kur tas palika? Krievu armija sev līdzi aizvāca tos bunkurus, vai?!

 27. Kas te īpaši būtu ko bumbot? Galvenais uzdevums uzbrūkot ir iznīcināt ienaidnieku armiju, nevis iedzīvotājus.Mēs esam tik maziņi,ka,ja krievs gribēs,tad brokastis paēdīs Pitalovā, bet vakariņas Liepājā.Un tad,pēc 5 dienām sāks darboties 5.pants.Nav mums tā teritorija tāda,lai ilgi karotu.

  9
  5
 28. Viss pēc plāna! Par pelēko masu nav paredzēts domāt. Glābs tikai “zelta miljardu”.

  6
  1
 29. Lasiju lsm ziņas.
  Vai aprīlī taisās izraidīt 3400 pensionārus? Nopietni?

  5
  3
 30. Tiešām nav mums tā teritorija tik liela lai karotu,max.varbūt 3.dienas, pāries kā viesulis,un melna zeme paliks,kāda tur slēpšanās,tika pateikts,skrien uz mežu,katrs atbild par sevi.

 31. Kam tad vajadziga valsts un kam nodokli, ja katrs atbild par sevi ?

 32. Nu visam no nodokļiem nesanāk, par kaut ko pašam arī jārūpējas. Nu vismaz par momentā paķeramām apakšbiksēm, kādu lieku špickkastīti un lukturīti. Un siltajā gadalaikā- par kādu bedrīti dārzā, kur iegulties.

 33. Kur palika raksts par bērnu dārzu audzinātāju algām? Nepatīk ,ka tauta domā pa savam un nepūš Caunīša stabulē?

 34. Nez ko caunīšveidīgie darīs, kad izlīdīs atpakaļ ārā no bunkura, bet tautas ta’ vairs nebūs…

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.