Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Lizuma pagasta svētkos izrāda jauno ģerboni un karogu

Foto: Gatis Bogdanovs.

Lizuma pagasta svētkos “Ar saknēm Lizumā” “Dzirkstele” bija klātesoša svinīgai karoga un ģerboņa atklāšanai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Par pagasta ģerboņa un karoga tapšanu svinīgajā pasākumā klātesošajiem pastāstīja Lizuma vidusskolas novadpētniecības muzeja vadītāja Vaira Briede.

“Kāds tad bija ceļš līdz karogam? Viss sākas ar Elitas (Lizuma kultūras nama vadītāja Elita Dūte – red.) uzņēmību un gribu. Pēc tam bija aptaujas, un tajās bija simtiem ideju un visiem taisnība, jo Lizumā nekad visi nav domājuši vienādi. Un tad sākās strīdi, kura ideja būs labākā, bet ar to mēs gandrīz tikām galā. Un jau bija daudzmaz visiem pieņemama ideja, bet tad – heraldikas komisija, un no mūsu skatpunkta bija: kā tad tā? Jo pats grūtākais bija tas, ka vajadzēja atrast kaut ko tādu, kā nav citiem. Ozolu lapas, mūri – to ģerboņos ir daudz. Kas mums ir galvenais? To bija diezgan grūti atrast. Bet beigās kā iznāca? Zilā krāsa – debesis un Gauja. Mūsu mūri – pils, ar ko mēs lepojamies. Pils torņa viena mala ar dzeguļiem. Zelta fons – jo mums graudi birst zeltīti, mūsu garīgās vērtības, mūsu praktiskās vērtības – tas ir tas zelts. Un virši. Kāpēc virši? Bet, ja Lizums ir radies no nosaukuma “līdums”, “līst” un “Z” ir ienācis “S” vietā, un, ja padomājam, ka te ir bijuši meži, bet tagad iekoptas zemes, tad varbūt tas arī ir tas sākums. Un vēl – katrs ziediņš – tie esam mēs, un mēs visi kopā ejam uz augšu. Tapšanā piedalījās mākslinieks Māris (Māris Pidiks – red.). Es viņu apbrīnoju, jo cik var zīmēt katram pa prātam!” uzsvēra V.Briede.

“Dzirkstele” jau rakstīja ŠEIT

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Karogu darināja tekstilmāksliniece un pazīstamā karogu meistare Ausma Apša. Viņa bija ar mieru ar zīda diegiem izšūt uz zīda. Otrā pusē karogu rotā uzraksts “Brīnums, tiešām brīnums ir cilvēka dvēsele!”. Šos vārdus ir teicis Apsīšu Jēkabs. Izvēlēto vārdu nozīmi paskaidroja V.Briede: “Atrast šos vārdus, lai tie ir būtiski mums katram. Kas mums ir pats svarīgākais? Tas ir cilvēks.”

Svinīgajā pasākumā piedalījās arī Valsts heraldikas komisijas pārstāve Ramona Umblija, kura norādīja, ka tik krāšņu karogu, kāds tagad ir Lizuma pagastam, Latvijā vēl nav redzējusi. “Ir ārkārtīgi svarīgi, lai ģerbonis un karogs ir ar jums kopā ikdienā. Pievērsiet uzmanību – ģerboņa galvenā figūra ir vairogs, un vairogs jau no viduslaikiem ir bijis aizsargs. Vairogs vienmēr ir aizsargājis, un jūsu ģerbonis ir arī aizsargzīme. Tas ir svarīgi, jo katrai teritorijai ir svarīga sava aizsargzīme. Par ikdienu – nekautrējieties, izgatavojiet mazos karodziņus! Lieciet klāt pie ratiņiem, pie auto, lai visi redz – lizumnieši brauc! Izšujiet uz spilveniem, krekliem, lai jūs ikdienā pavada šī aizsargzīme,” mudināja R.Umblija.

  • Inita Savicka

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.