Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Lizuma Tautskolai šopavasar apritēs 20 gadi

Lizuma Tautskolai līdzdarbojoties, 2022.gadā ir izdevies izveidot un Valsts heraldikas komisijā apstiprināt Lizuma ģerboni ar viršu ziediem, kā arī Lizuma karogu. Foto: no “Dzirksteles” arhīva

22.martā apritēs 20 gadi, kopš nodibināta un darbojas biedrība “Lizuma Tautskola”. Tad arī vadības stafeti nodot nākamajās rokās plāno lizumniete Irēna Ābeltiņa.

Viņa ir bijusī Lizuma skolas direktore, tagad jau pelnītā atpūtā. Pati “Dzirkstelei” saka – turpinās kopā ar citiem strādāt pie projektiem, taču ne vairs kā biedrības vadītāja.

Par biedrības galvenajiem sasniegumiem L.Ābeltiņa uzskata to, ka, Lizuma Tautskolai līdzdarbojoties, 2022.gadā ir izdevies izveidot un Valsts heraldikas komisijā apstiprināt Lizuma ģerboni ar viršu ziediem, kā arī Lizuma karogu.

“Bez cilvēkiem, bez kopienas atbalsta nekā nebūtu. Biedrība vispirms aptaujas veidā noskaidroja cilvēku vēlmes, un pēc tam rīkojāmies tālāk,” stāsta I.Ābeltiņa.

Biedrības projekta rezultātā 2022.gadā Lizuma jauktais koris varēja piedalīties Eslingenes (Vācijā) latviešu 75. dziesmu svētkos. Starp būtiskākajiem biedrības veikumiem ir arī Lizuma tautumeitas skulptūras atjaunošana 2020.gadā, piesaistot iedzīvotāju ziedojumus.

2023.gadā Lizuma Tautskola, piedaloties pašvaldības kultūras projektu konkursā, guva finansējumu Lizuma ozolu gatves izgaismošanai.

Laika gaitā šī biedrība Lizumā ir mainījusi savas darbošanās formātu, jo to nosaka pārmaiņas cilvēku dzīvē. Sākotnēji lizumniešiem bija nozīmīgas biedrības organizētas lekcijas, taču interneta laikmetā tas vairs neesot aktuāli. Jau labu laiku notiek koncentrēšanās uz tādu ideju īstenošanu, kuras ir svarīgas vietējai kopienai.

Starp būtiskākajiem biedrības veikumiem ir arī Lizuma tautumeitas skulptūras atjaunošana 2020.gadā, piesaistot iedzīvotāju ziedojumus. Foto: no “Dzirksteles” arhīva

Biedrība savās iecerēs sadarbojas ar Lizuma kultūras nama vadītāju Elitu Dūti. Kopā īstenotās idejas bijušas dažādas – no nozīmīgiem sociāliem mērķiem līdz amata prasmju attīstīšanai. Piemēram, četrus gadus biedrība sadarbībā ar kultūras namu deva iespēju lizumniešiem apmeklēt šūšanas kursus. “Tie, kuri bija ieinteresēti no paša sākuma, piedalījās un iemācījās visu no apakšveļas, kleitas šūšanas līdz mēteļa darināšanai, pat cimdus sašuva. Par šūšanas kursu beigšanu tika izsniegtas 46 apliecības,” stāsta I.Ābeltiņa.
Biedrība sadarbībā ar kultūras namu ir rīkojusi koku stādīšanas un apkārtnes kopšanas talkas. Sakārtoti apstādījumi Lizuma centrā pie pieturas. Rīkoti pieredzes apmaiņas braucieni pa Latviju.

Gadiem ilgi biedrība draudzējas ar Iliņas pašvaldību Ungārijā un Sečenku Slovākijā. Lizuma tautas mākslas kolektīvi, iedzīvotāju pārstāvji daudzas reizes ir ciemojušies šajās sadraudzības pašvaldībās.

Lizuma Tautskola ir arī novērtēta. 2022.gadā tā saņēma Izglītības un zinātnes ministrijas un EPALE Latvijas Nacionālā atbalsta dienesta balvu “Saules laiva”. Tā ir pieaugušo neformālās izglītības ceļojošā balva.

Projektu līdzfinansē “Mediju atbalsta fonds” no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild “Dzirkstele”.
#SIF_MAF2023

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.