Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Mežs, kas aug Gulbenes pilsētas centrā

Aigars Jačuks. Foto: Gatis Bogdanovs

Augu audzēšanas konteiners tapis pašu rokām

Gulbenes pilsētas centrālajā skvērā uzstādīts jauns vides tūrisma objekts – stādu audzēšanas konteiners, kuru izstrādājuši un izgatavojuši vietējā uzņēmuma “Carbon Less Future” dibinātāji un mūsu novada iedzīvotāji Aivis Garais un Aigars Jačuks. “Stāda augšanas cikls mūsu kokaudzētavā no sēklas iestādīšanas līdz stādam, kad to jau var stādīt zemē, ilgst trīs mēnešus. Šobrīd konteinerā aug priede, bet esam gatavi izmēģināt arī citu sugu kokus un dekoratīvos augus,” stāsta A.Jačuks. Uzņēmuma nosaukumu var tulkot kā “Nākotne ar mazāku oglekļa emisiju līmeni”, kas pilnībā atbilst saražotajam galaproduktam. Tomēr uzņēmuma pamatintereses ir šādu konteineru ražošana un izplatīšana Latvijā un ārpus tās robežām.

Vietējais uzņēmums “Carbon Less Future” uzstādījis jaunu vides tūrisma objektu Gulbenē – inovatīvu, vertikālās augu audzēšanas konteineru. Tas atrodas pilsētas centrālajā skvērā un ir pieejams ikvienam interesentam, kurš vēlēsies sekot līdzi dažādu koku sugu augšanai pilsētvidē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Aigars Jačuks par jauno vides tūrisma objektu gatavs stāstīt jebkuram, ja tik vien par to ir radusies kāda interese. Foto: Gatis Bogdanovs

Uzņēmums dibināts 2022.gadā Gulbenē, to dibināja Aigars Jačuks un Aivis Garais. Ideja ir unikāla ne tikai Latvijas, bet arī visas pasaules mērogā, par to “Dzirkstelei” stāsta uzņēmuma attīstības un inovāciju vadītājs, stāmerietis A.Jačuks. “Šī ideja nebija spontāna. Līdz tās realizēšanai tika ieguldīts laiks un darbs, pētot alternatīvas, smeļoties zināšanas sadarbībā ar Latvijas Valsts mežzinātnes institūtu “Silava”, kas daudz palīdzēja, lai izprastu audzēšanas procesu. Stāda augšanas cikls mūsu kokaudzētavā no sēklas iestādīšanas līdz stādam, kad to jau var stādīt zemē, ilgst trīs mēnešus. Šobrīd tur aug priede, bet esam gatavi izmēģināt arī citu sugu kokus un dekoratīvos augus,” stāsta A.Jačuks.

Saņem pašvaldības atbalstu

Lai radītu šo miniatūro stādaudzētavu, uzņēmēji strādāja aptuveni pusotru gadu. “Konteiners ir tapis tepat Šķieneros īrētās telpās, un visu esam veikuši paši savām rokām. Tas ir patentēts ES patentu birojā. Konteinera tapšanas laikā mēs startējām arī grantu konkursā “Uzņēmīgi Gulbenes novadā”, kurā saņēmām pašvaldības atbalstu – 10 000 eiro. Taču jāpiezīmē, ka tā ir neliela daļa no kopējām izmaksām. Viss pārējais finansējums ir no privātajiem līdzekļiem. Šobrīd zemes īres līgums par vietu, kur atrodas objekts, mums ar pašvaldību ir noslēgts uz pieciem gadiem, un par elektrību, ūdeni un tā uzturēšanu kārtībā maksā mūsu uzņēmums. Šobrīd vēl ir jāuzlabo vizuālais noformējums, un, iestājoties siltākam laikam, mums ir doma papildus uzstādīt ūdens brīvkrānu, kas karstajā laikā ir ļoti noderīgs,” stāsta A.Jačuks.

Šobrīd augu audzēšanas konetinerā var vērot, kā attīstās 14 000 priežu stādi. Foto: Gatis Bogdanovs

Tad, kad uzņēmēji novada domē prezentējām savu ideju, piedāvāja arī vismaz daļu no izaudzētajiem kociņiem novirzīt pašvaldības mežu atjaunošanai. “Ja šis projekts iedzīvosies, tad nākotnē plānojam izaudzētos kociņus tirgot visiem interesentiem ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās robežām. Mums jau šobrīd ir kokaudzētavas sertifikāts, esam izpētījuši stādu tirgu un tā tendences arī ārpus Latvijas, un tas mums liekas saistošs,” par stādu realizāciju skaidro A.Jačuks.

Gan novadā, gan tā apkārtnē ir stādaudzētavas, kas ar to nodarbojas tradicionālā veidā, taču šajā gadījumā – pilsētas centrā. Tomēr, kā uzsver A.Jačuks, viņu primārais mērķis ir šādu stādaudzētavu ražošana un piedāvāšana interesentiem, kas gatavi audzēt stādus tieši pilsētvidē. Kāpēc ne Rīgā, Berlīnē vai kur citur?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Reklāma arī pilsētai

“Šobrīd uzņēmumā esam trīs cilvēki, bet, ja viss izdosies, kā plānots, tad būs vajadzīgi gan cilvēki, gan telpas ražošanai, jo šobrīdējās īsti mūsu vajadzībām neatbilst. Mūsu galvenais mērķis ir fokusēties uz zaļo domāšanu, jo lielie uzņēmumi iegulda lielus līdzekļus ilgtspējīgos projektos, lai dzēstu savu izmešu radītās pēdas. Mūsu piedāvātais variants ir kompakts, pārredzams, mūsdienīgi uzturams no attāluma, skatāms jebkuram un pat izmantojams mārketingā kā pozitīvs piemērs. ES regulas, kas nosaka, ka uzņēmumiem, kuru apgrozījums ir virs 250 miljoniem, ir jāinvestē kādā no sešām nozarēm, no kurām viena ir dabas resursu atjaunošana. Līdz ar to, iegādājoties un izmantojot mūsu piedāvāto produktu – augu audzēšanas konteineru, viņiem ir iespēja izpildīt šīs prasības,” skaidro A.Jačuks.

Kā jau visās mūsdienīgās ražotnēs arī šajā visu regulē elektronika, vajadzīgs vien cilvēks, kurš dod pareizo komandu, un to šobrīd dara Aigars Jačuks. Foto: Gatis Bogdanovs

Jau šobrīd publiskajā telpā izskan gulbeniešu viedokļi, ka objektam nav izvēlēta pareizā atrašanās vieta un tas bojā skvēra kopējo ainavu, jo tur jau tā ir pietiekami daudz objektu.

“Pirmā doma mums bija par Gulbīšu parku, bet tur tiek plānotas lielas pārmaiņas, tāpēc šī ideja tika atmesta. Konteineru nevar uzstādīt arī tur, kur nav ūdens un elektrības pieslēguma, bet galvenais – tas ir vides objekts, kuru varētu vērot pēc iespējas vairāk iedzīvotāju. Tā savā ziņā ir reklāma arī pilsētai, jo ceram, ka iepazīties ar šo objektu un tā darbību brauks tie, kuriem mūsu produkts šķitīs interesants,” uzsver A.Jačuks.

foto: Gatis Bogdanovs

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (24)

 1. Forši! Mēs arī pilsētā varam jaunu kociņu iestādīt.

  10
  4
 2. Šādi objekti nav nekas jauns, kā stāsta īpašnieki. Šāda tipa objektu ir ļoti daudz, ja kāds ceļo, tad zin, sākot no puķēm un garšaugiem un beidzot ar palmām un banāniem, tā ka nevajag stāstīt ļaudīm, ka tas tāds ir vienīgais.

  15
  8
 3. Nu Gulbenē vienīgais. A tu ceļo vien, draudziņ, tālāk!

  15
  12
 4. nav tālu jāmeklē, ļoti daudzās univeristātes un koledžās ir publiski pieejamas telpas, kur dažādu sugu augu un koku utt, attīstību var redzēt 7 līdz 15 gadu griezumā.

  12
  1
 5. Jo vairāk jaunu, uzņēmīgu cilvēku, kas grib darboties un realizēt savas idejas, jo labāk!Kas ļoti svarīgi – šeit pat, uz vietas! Lai veicās un izdodās iecerētais!

  40
  5
 6. Ideja nav unikāla, bet ja ņem Gulbeni, tad šeit tas ir unikāli, bet ārpus Gulbenes šādu objektu ir daudz, tikai pie mums aug lēti koku stādi, kas neprasa lielus ieguldījumus, bet apkārt ir objekti ar krāšņiem augiem, graudzālēm, garšaugiem, utt. Nevajag stāstīt par unikalitāti, ja tas viss jau ir bijis, darīts un skatīts

  12
  6
 7. Labāk sakārtojat, autoostas/stacijas teritoriju.
  Kauns par pilsētu, atbrauc ciemiņi tūristi un redz kaut kādas pus sabrukušas nekam nevajadzīgas garāžas un sadegušas sabrukušas mājas!
  Kauns ciemiņam pateot, ka tajā vietā nav ne veikala, ne kafejnīcas ne kafijas automāts un līdz tuvākajam veikalam/kafejnīcai ir jāiet 2km…

  59
  3
 8. Šiem visiem “dīvāna” ekspsrtiem vēlos uzdot jautājumu. Konkrēti kurā vietā jūs esat redzējuši tieši tādu pašu objektu? Nevis to, ka kaut ko audzē pilsētās, bet konkrēti šāda veida iekārtu….
  Viegli jau dirnēt dīvānā un rakstīt “gudras” lietas.
  Ka tik savu žulti uz citiem izgāzt – nožēlojami.

  27
  21
 9. Dzīvosim zaļi, es mazu gaterīti centrā uzbliezīši…

  22
  9
 10. Interesanti, vai šie stādi spēs izdzīvot āra apstākļos pēc pārstādīšanas mežā.

 11. dienas 10 pavadīju Francijā Dižonā, tur šadas istabas, ne konteineri ir pie univeristātes, jā tur neaug koki, jo bērniem tas nav interesanti pēc 10 20 gadiem, tur aug viengadīgi divgadīgi garšaugi, zemenes un visādi pākšveidīgie, kas ir interesant, jo tos var novākt seszonas beigās un vērot, kā attīstās jaunie. Ja interese ir tad iesit googlē vai youtubā un skatamies desmit gadus veca inovācijas, kas mums Gulbenē ir no hau. Prieks par to, ka tas viss notiek pie mums un ir ko redzēt, bet nevajag rakstīt, ka tas ir kaut kas super un inovatīvs, tas viss ir sen utt.

  15
  4
 12. Iespējams, rakstā var rasties neskaidrības attiecībā uz idejas unikalitāti. Šajā gadījumā nav domāta jaunu iekārtu izgudrošana, jo ir skaidrs, ka šāda vertikālā audzēšana ir attīstīta jau vairākus gadus. Tomēr uzmanību pievēršam dizainam un pakalpojumiem, kas tiek piedāvāti kopā ar šo produktu.

  Ja jums ir interese uzzināt vairāk, ar prieku privāti pastāstīšu.

  29
  6
 13. Pareizais jautājums, kāds būtu labums pašvaldībai, atbalstot šādu projektu? Ķipa baigais tūristu pieaugums un visi pirks Gulbenes suvenīrus, tā pildod pašvaldības tukšo budžetu un atpelnīs 10k? 😀

  26
  7
 14. Pilnībā piekrītu.Skats nekāds ejot uz autoostu.
  Un kāds no tā labums iedzīvotājiem???No tās koka būdas.Būtu labāk domājuši,lai Gulbenē atver kādu normālu veikalu,kur cenas nav kosmoss.Piemēram Lidl,Pepco,Mere,Fix Price.Lai arī Gulbenē cilvēki var iepirkties lētāk,nevis mērot ceļu uz Balviem,Alūksni,Madonu,Rēzekni.

  19
  6
 15. Nu nav nekā laba tai Lidl vai Mere. Un pepco vispār ir pēdējais mēsls. Labāk tad lielo maximu vai lielo rimi.

  15
  2
 16. Vai tad priede nevar mežā aug.Kam tas viss vajadzīgs vēl parkā.Man personīgi nekāda prieka nav.Kārtējā naudas atmazgāšana.Tad katrs pilsētas parkā kaut ko stādīsim,es ozolus vai egles Tāds murgs tikai Gulbenē Pilsēta jau tā kā grausts .

 17. Ļoti nepiemēroda vieta pašā centrā, konteinera tumšā krāsā vienkārši atbaidoša, atgādina lielu zārku… apšaubu, ka Gulbenē tik ļoti nepieciešams ir šis objekts

  10
  1
 18. Tādam objektam vajadzēja būt Spārītes parkā, nevis pilsētas centrā. Izcirta apstādījumus, puķes iznīcināja, un tagad metāla vagons…

 19. Partijas māja vajadzēja uzstādīt, liekēži varētu dabiskās vajadzības kārtot.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.