Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

“Satekas” forums gatavo augsni iedzīvotāju padomēm Gulbenes novadā

DALĪBAI 2.forumā bija reģistrējušies 37 cilvēki. Tas ir mazāk, nekā bija gaidījusi biedrība “Sateka”, kura organizēja forumu, bet tomēr pietiekami, lai domu apmaiņa varētu notikt darba grupās. FOTO: GATIS BOGDANOVS

Daudz domu un ideju ceļā uz iedzīvotāju padomju veidošanu. Tas iezīmējās novada iedzīvotāju 2.forumā “Kopā darot, mēs sasniegsim vairāk!”, kurš sestdien notika Gulbenē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

1.forums notika pirms deviņiem gadiem – 2015.gada aprīlī.

Dalībai 2.forumā bija reģistrējušies 37 cilvēki. Tas ir mazāk, nekā bija gaidījusi biedrība “Sateka”, kura organizēja forumu, bet tomēr pietiekami, lai domu apmaiņa varētu notikt darba grupās.

Piedalījās pasākumā arī novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pilsētā iedzīvotāji mazāk aktīvi nekā laukos

“Iedzīvotāju līdzdalība – kas tas ir?

Tiesības vai pienākumi? Tās ir iespējas! Bieži vien ne līdz galam saprotam visas iespējas, kādas mums tiek dotas,” A.Caunītis teica foruma atklāšanā.

Jautājums par iedzīvotāju padomju veidošanu forumā diskusiju laikā visu laiku sasaucās ar terminu “iedzīvotāju kopienas” visdažādākajās izpausmēs. Tās var būt gan biedrības, gan interesentu kopas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Biedrības “Sateka” vadītāja Daiga Gargurne no pieredzes teica – laukos iedzīvotāju kopienas ir aktīvākas. Sevišķi ciemos, kur maz iedzīvotāju un ir izteikts lokālpatriotisms. Tāda ir Kalniena, Līgo pagasts. D.Gargunes vērojums – tieši pilsētā kopienu veidošanās jautājums ir sarežģītāks. “Pilsētā aktīvas ir tikai lielās biedrības,” viņa teica un vērsa uzmanību, ka mikrorajonos kopienas neveidojas, līdz ar to paši savus jautājumus nerisina, taču katram ir sava dzīvesvieta un cilvēkam tur ir jājūtas labi.

A.Caunītis bilda – laucinieki daudz vairāk ir spiesti domāt paši, darīt paši, bet pilsētnieki ir pieraduši būt pie visa gatava. “Piemēram, daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāji paši nevar atrisināt jautājumu, lai tiktu iztīrīts sniegs invalīdiem domātajā automašīnu stāvlaukumā,” viņš teica.

Diskusijā izskanēja: vai pilsētā iedzīvotāju padome spēs pārstāvēt visus Gulbenes mikrorajonus un to iedzīvotāju intereses? Būtu labi, ka pilsētā starp iedzīvotāju padomes locekļiem būtu dažādu mikrorajonu pārstāvji, taču to garantēt nav iespējams, jo visu noteiks iedzīvotāju balsojums.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

D.Gargurne pauda – padomes uzdevums būs ne tikai gaidīt un prasīt no pašvaldības, bet domāt arī pašiem, ko var darīt savas teritorijas un tās iedzīvotāju labā. Lai būtu mērķi, būtu idejas, svarīgi ir, lai iedzīvotāju padome pulcētos kopā, diskutētu.

Domes priekšsēdētāja padomnieks Jānis Barinskis, kurš arī piedalījās forumā, akcentēja – iedzīvotāju padomes pienākums būs kopā sapulcēties kā minimums reizi gadā. Tā būs obligāta prasība, kas ierakstīta Gulbenes novada iedzīvotāju padomju nolikumā, par kuru deputāti nobalsoja novada domes 26.septembra sēdē. Noteikumi pēc to apstiprināšanas Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijā, kā forumā informēja pašvaldības projektu vadītāja Inga Lapse, tiks publicēti oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”, “Gulbenes Novada Ziņās” un pašvaldības tīmekļvietnē gulbene. lv. Pēc tam pašvaldība izsludinās pretendentu pieteikšanu iedzīvotāju padomju veidošanai noteiktā termiņā – 10 nedēļās.

Vai padome spēs pārstāvēt ne tikai sevi vien?

Paredzams, ka pa vienai iedzīvotāju padomei ar noteiktu locekļu skaitu – no 5 līdz 7 – būs katrā pagastā, kā arī pilsētā – 9. Protams, padomes veidosies tikai tad, ja iedzīvotāji paši to vēlēsies.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Jautājums ir, vai iedzīvotāju padomes spēt risināt tikai lietas, kas ir nosauktas Pašvaldību likumā un iedzīvotāju padomju nolikumā, vai spēs apvienot iedzīvotāju kopienas,” sacīja D.Gargurne.

A.Caunītis akcentēja – svarīgi, lai padome nepārstāvētu tikai sevi, bet savas teritorijas iedzīvotājus.

“Mēs paši esam gatavi darīt!” Līgo pagasta, kā arī Gulbenes aktīvo iedzīvotāju kopienu vārdā teica Olita Untāla un piebilda, ka priecāsies par jebkādu atbalstu no iedzīvotāju padomes, vietējiem uzņēmējiem un pašvaldības. Gulbenes “mazo teritoriju iedzīvotāji – Aizkapi, Ievugrava, ja sanāk kopā un nolemj darīt, izdara ar saviem resursiem”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Irisa Puidze no Lejasciema foruma teica: “Mums vispirms vajag cilvēku līderi.” Viņa lika saprast – kopš pagastam ir atņemts pārvaldnieks Māris Milns, cilvēki ir mazaktīvi. Ja radīsies vēl kāds līderis, “kurš ies pa priekšu un pateiks, ka tās iedzīvotāju padomes ir vajadzīgas, jo vajag iedzīvotāju palīdzību, tad lejasciemieši iesaistīsies un atbalsts būs” – teica I.Puidze.

J.Barinskis provocēja, jautājot, kas notiks, ja kādā no iedzīvotāju padomēm tiks ievēlēti tikai 16 gadus veci jaunieši. D.Gargurne bilda, ka, iespējams, tā būs ļoti aktīva padome ar skatījumu rītdienā.

Diskusijā ieskanējās arī jautājumi par ētikas ievērošanu iedzīvotāju padomju veidošanās un darbības procesā. I.Lapse sacīja, ka atsevišķi momenti šajā sakarā ir iestrādāti iedzīvotāju padomju nolikumā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ētikas jautājumi saistībā ar iedzīvotāju padomi

● Iedzīvotāju padomes darbības termiņš ir četri gadi. Padomē ievēlēto padomes locekli var ievēlēt ne vairāk kā divus padomes pilnvaru termiņus pēc kārtas.

● Padomes locekli var atbrīvot no pienākumu pildīšanas padomē gadījumos, ja padomes loceklis: pats izteicis šādu vēlmi; bez attaisnojoša iemesla trīs reizes pēc kārtas nav piedalījies padomes sēdēs; pieļāvis interešu konfliktu. Lēmumu par padomes locekļa atbrīvošanu no pienākumu pildīšanas padomē pieņem padome ar balsu vairākumu.

AVOTS: GULBENES NOVADA PAŠVALDĪBAS IEDZĪVOTĀJU PADOMJU NOLIKUMS

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (9)

  1. Pašvaldību likums gan saka ka padomes jāveido iedzīvotājiem , pašiem ,ja ir tāda vēlme. Te atkal Domes kabatas organizācija Sateka grib visu rīkot un augšas.
    Forums, kur 20 000 novadu pārstāv mazāk par 40 cilvēkiem, 20% no tiem saistīti ar darbu administrācijā, radniecību administrācijā – tā neko objektīva pārstāvniecība.

    45
    4
  2. Drukātajā versijā gan augsne tiek gatavota (laikam mēslota) iedzīvotāju PADOMIEM. Dzirkstele, ar jums ir pavisam traki.

  3. Šis raksts ir Dzirksteles korespondentes viedoklis par notikušo forumu un par vienu no daudzajām tēmām, kas tika apskatītas forumā!

    Sateka- malači!

    2
    9
  4. Iedzīvotāju padome un kopiena ir divas pilnīgi dažādas lietas!
    Žēl, ka raksta autore nav sapratusi par ko runāja forumā. Iedzīvotāju padomes ir veidota pēc noteiktiem nolikumiem atbilstoši Pašvaldības likumā noteiktajam un būs noteikts skaitliskais sastāvs, bet kopienas veidojas pašas un darbojas kā nu prot!

    Apskatot Satekas facebookā atskatu par forumā runāto, var saprast, ka Satekai ir svarīgi, ka aktīvi darbojas pēc iespējas vairāk tieši kopienas.

    3
    6
  5. Kopiena ir tāds mazliet netverams jēdziens, te ir te nav, grozi kā projektu rakstīšanai vajag. Padome tomēr par plānveidību un iedzīvotāju intetesēm neatkarīgi no Satekas projektiem, novada projektiem. Padomei, ja tā sākas ar iedzīvotāju iniciatīvu, ir labs pamats tieši pagastu dzīvēs, bet Gulbenes nolikums to negrib veicināt, jo nespēs kontrolēt.

  6. Es nesaprotu.kamdēļ dome un Satekas iestājas par iedzīvotāju pakļaušanu.vadīšanu pēc saviem principiem? Dzīvojam taču demokrātiskā sabiedrībā.Lai satekas prasa pakļaušanos savu apstiprināto projektu ņēmējiem.Tomēr rīkojas ar nodokļu maksātāju naudu.

  7. Atkal iedzīvotāju forumi tādos pulksteņa laikos, kad cilvēks “parastais” strādā darbā!

    3
    1
  8. Vispār tā bija sestdiena. Bet neviens jau neiet ne sestdienā, ne pēc darba, ne darba laikā. Tikai komentārus rakstīt gan ir laiks jebkurā laikā.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.

casibom giriş casibom bahsegel jojobet