Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Kā Gulbenes novada jaunieši vērtē plānus ieviest Latvijā Valsts aizsardzības dienestu?

Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

Aizsardzības ministrija informē, ka sākts darbs pie Valsts aizsardzības dienesta pakāpeniskas ieviešanas Latvijā, kas paredz piecu gadu laikā izveidot sistēmu, kurā visi 18 līdz 27 gadus veci Latvijas pilsoņi-vīrieši, bet sievietes šajā pašā vecuma grupā brīvprātīgi varēs izvēlēties vienu no četriem dienesta veidiem: Valsts aizsardzības dienestu, Zemessardzi, vada komandiera kursu augstskolā vai alternatīvo – Iekšlietu ministrijas, Veselības, Labklājības ministrijas – dienestu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Informāciju analizēšu mazliet vēlāk

Arvis Lapkovskis, lizumnietis (25 gadi):

– Manuprāt, Latvijā būtu nepieciešams ieviest obligāto dienestu. Latvijā ir maz iedzīvotāju, tāpēc nevaram aizstāvēt savu valsti tikai ar tiem spēkiem, kas mums šobrīd ir. It īpaši tas ir svarīgi šajā nemierīgajā laikā, kad blakus notiek aktīva karadarbība. Obligātajam dienestam, manuprāt, ir arī daudz priekšrocību – jaunieši tādā veidā var uzlabot fizisko sagatavotību, izprast savas valsts aizstāvēšanas nozīmi. Viņi var audzināt sevī patriotismu, kas varbūt ikdienas steigā ir piemirsies, arī socializēties ar vienaudžiem, iegūstot jaunus draugus. Iespējams, tas uzlabos katra pilsoņa līdzatbildību ne tikai valsts aizsardzībā, bet arī ikdienas dzīvē, piemēram, rūpēs par dabu. Savukārt valsts iegūs militāri apmācītus jauniešus. Es uzskatu, ka jauniešiem vajadzētu būt patriotiem un atbalstīt šo iniciatīvu. Varbūt pilnīgi visi jaunieši nespēs pildīt dienesta pienākumus, jo kādam mēdz būt kādas veselības problēmas, kādam var būt paniskas bailes no šāda dienesta. Noteikti būtu jādomā arī par lielākiem atbalsta pasākumiem šādam dienestam – diez vai būs daudz cilvēku, kas par 400 eiro mēnesī būs gatavi brīvprātīgi iesaistīties dienestā. Ja materiālais atbalsts būs lielāks un tam pievienos vēl kādus bonusus, tad, iespējams, jaunieši aktīvāk pievienosies dienestam. Kamēr dienests būs brīvprātīgi, pieteikties nesteigšos. Uzskatu, ka esmu liels patriots, tomēr vēlos redzēt, kā šī iniciatīva darbosies, kas tur būs jādara. Pēc tam analizēšu informāciju un domāšu, vai dienestam pieteikties. Pozitīvi šķiet tas, ka ir iespējas dienēt ne tikai Valsts aizsardzības dienestā, bet arī Zemessardzē, alternatīvajā dienestā vai apgūt militāro apmācību studiju laikā. Uzskatu, ka iespēju ir daudz. Ja dienestu uzliks kā obligātu prasību, tad noteikti tam pievienošos.

Vairāk sevis, ne valsts dēļ

Līga Kremere, gulbeniete (17 gadi)

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

– Uzskatu, ka šo vajadzētu izvēlēties pašam cilvēkam bez nekādas uzspiešanas. Protams, šo vajadzētu abiem dzimumiem, lai ir līdzvērtīgas tiesības. Manuprāt, noteikti nevajadzētu iesaukt tos, kuri mācās, jo uzskatu, ka tas novērstu no visas izglītības ieguves un sagaidāmās nākotnes, kā arī tos cilvēkus, kam ir gan mentālās, gan kādas akūtas veselības problēmas, jo tas varētu novest pie ļoti neprognozējamām situācijām. Tādā gadījumā, ja šis tiktu pieņemts un tiktu uzspiests, es negribētu mācīties tik ilgi. Ja tas būtu mazāk par gadu, domāju, daudzi piekristu bez iebildumiem. Personīgi es būtu gatava iet un mēģināt šajās mācībās sevis dēļ vairāk nekā valsts, jo tas varētu būt izaicinājums man gan fiziski, gan mentāli. Cik es esmu skatījusies un lasījusi, par to varēs saņemt aptuveni 400 eiro. Pēc manām domām, šo summu vajadzētu palielināt, it īpaši, ja cilvēks to dara bez nekādas vēlmes.

Puišiem jābūt gataviem aizstāvēt

Jauniete, kas vēlas būt anonīma

Kad izskanēja šī ziņa, biju pārsteigta, bet ļoti patīkami, jo, novērojot šībrīža stāvokli valstī, kad lielākajai daļai jauniešu nav vēlmes iegūt zināšanas par to, kā aizstāvēt savu valsti, kā stāties pretī agresoram, manuprāt, šim vajadzēja notikt daudz ātrāk, bet labāk tagad nekā nekad. Šis viennozīmīgi būs labs ieguldījums un ieguvums ikvienam no mums. Dienestā cilvēki iegūs gan morālo, gan fizisko nostiprinātību, kļūs disciplinētāki un respektabli skatīsies uz savu zemi, savu valsti un saviem līdzcilvēkiem. Uzskatu, ka, esot dienestā, ikvienam nostiprināsies ģimeniskās vērtības. Manuprāt, puišiem viennozīmīgi būtu jābūt gataviem iet dienēt, jo nekad neviens nevar paredzēt, kas un kad var notikt. It īpaši tagad, kad pasaulē notiek tik daudz nelaimes. Puišiem, vīriešiem būtu jābūt gataviem aizstāvēt gan savu ģimeni, gan savu valsti. Viennozīmīgi atbalstu arī to, ka meitenēm ir iespēja dienēt, bet arī domāju, ka nevajadzētu nosodīt tās, kuras nav kam tādam gatavas. Man šķiet, ka meitenēm pēc iespējas vairāk noderētu iziet pirmās palīdzības kursus, lai vairāk būtu gatavas sniegt pirmo palīdzību.

  • Viktorija Slavinska-Kostigova

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.