Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Vēlreiz par kavējuma naudas aprēķināšanu laikā nesamaksātam zemes nodoklim

Foto: “Pexels”-“Pixabay”.

Diskusiju “Dzirksteles” portālā ir izraisījusi galgausnietes Austras Karoles publiskotā informācija par to, ka pašvaldība no viņas piedzen kavējuma naudu par zemes nodokli.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sieviete nebija veikusi maksājumus pa ceturkšņiem, kā to nosaka likums “Par nekustamā īpašuma nodokli”, bet norēķinājusies gada beigās pirms gala termiņa datuma. Tā kā viņa nebija ievērojusi minētā likuma prasības, tika piemērots likums “Par nodokļiem un nodevām”, kas paredz: “Par nodokļu un nodevu maksājuma samaksas termiņa nokavējumu maksātājam tiek aprēķināta nokavējuma nauda – no laikā nenomaksātā pamatparāda 0,05 procenti par katru nokavēto dienu, ja konkrētā nodokļa likumā nav noteikti citi nokavējuma naudas apmēri.”

Pašvaldības Juridiskās un personālvadības nodaļas vadītāja Sanita Mickeviča laikrakstam skaidroja, ka neizpratne, iespējams, ir radusies tāpēc, ka Covid-19 pandēmijas laikā patiešām bija ļauts zemes nodokli nomaksāt gada beigās un nokavējuma nauda netika aprēķināta.

2020.gada 27.martā Gulbenes novada dome vēstīja, ka nekustamā īpašuma nodokļa samaksas termiņš pārcelts uz 2020.gada 16.novembri, jo togad 22.martā bija stājies spēkā likums “Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Arī 2021.gadā nekustamā īpašuma nodokļa samaksas termiņi, kas tika norādīti maksāšanas paziņojumā, no 2021.gada 31.marta, 17.maija un 16.augusta tika pārcelti uz 2021.gada 15.novembri. Tika ziņots, ka netiks aprēķināta nokavējuma nauda par likumā noteikto ceturkšņa samaksas termiņu kavējumiem. Tas tika pamatots ar valstī izsludināto ārkārtējo situāciju un Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likuma 5.pantu. Taču jau tad novada dome norādīja, ka atvieglojumi neattiecas uz iepriekšējo gadu nodokļa parādiem, par kuriem turpinājās kavējuma naudas aprēķināšana likumā noteiktajā apmērā – 0,05 procenti par katru nokavēto dienu no parāda pamatsummas. Kā zināms, ar 2022.gada 1.aprīli valstī tika atcelti visi Covid-19 pandēmijas ierobežošanas pasākumi.

S.Mickeviča uzsvēra, ka 2023. gada 28.decembra novada domes sēdes lēmumam par domes 2010. gada 26.marta lēmuma “Par kavējumu naudas par kavētiem maksājumiem neaprēķināšanu” atzīšanu par spēku zaudējušu nav nekāda sakara ar nekustamā īpašuma nodokli. Šis 13 gadus senais lēmums paredzēja atcelt nokavējuma procentu aprēķināšanu īrniekam par īres maksas termiņu kavēšanu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

  1. Cerams ka pārveidosiet paziņojumus par nodokļa samaksu tā, lai sociālās atstumtības dēļ cilvēkiem nenāktos maksāt kavējuma naudu. Nevarat likt cilvēkiem meklēt likumus, lai viņi saprastu, kāds pienākums, kā tas jāpilda un kādas sekas būs nepildīšanai. Gulbenes novadā vispār ir liela sociālā atstumtība un pašvaldībai jādara viss iespējamais, lai to mazinātu.

    6
    3
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.