Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Viedoklis: Par sportu jādiskutē, analizējot izlietoto Gulbenes novada pašvaldības naudu

Guntis Blūms. Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

Ir daudz diskutēts par sporta nākotni novadā, bet lielākoties tas notiek, nediskutējot par sporta finansēšanu iespējām un bez pašreiz pieejamā finansējuma izlietojuma analīzes. Diskutēts gan tiek par to nožēlojami mazo finansējuma daļu, kuru sadala starp sporta veidiem un aktivitātēm. Taču tā ir mazākā daļa no visiem līdzekļiem, ko novads tērē sportam. Sporta finansējums sastāv arī no līdzekļiem sporta infrastruktūras celtniecības izmaksām (tajā skaitā kredītu, kuri ņemti būvniecībai, atmaksa), kā arī šīs infrastruktūras uzturēšanai (siltums, elektrība, personāls).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šīs izmaksas tiek reti analizētas, un daudzi domā, ka tā ir dieva dāvana, kas nokritusi no gaisa, un ar sporta finansējumu tam nav nekāda sakara. Sakars tomēr ir vistiešākais. Sabiedrība izsaka vēlmi novadā (Gulbenē) uzbūvēt peldbaseinu, mākslīgo ledu, futbola laukumu ar mākslīgo segumu,vieglatlētikas manēžu. Tie, kuri visu to atbalsta, kļūst populāri sabiedrībā. Domāju, ka vispirms būtu jāizanalizē esošo sporta objektu izmantošana. Jāuzskaita sporta zāļu apmeklējumi un jāaprēķina, cik izmaksā viens apmeklējums. Te gan jāņem vērā mūsu novada uzskaites nacionālās īpatnības. Piemēram, varam ņemt mūsu muzeju, kurš informēja deputātus par neticami lielu apmeklētāju skaitu, bet vēlāk noskaidrojās, ka par pārdotajām biļetēm iekasētās naudas nepietiek biļešu pārdevēja darba samaksai. Jāanalizē arī sporta bāzu celtniecības pieredze dažos pagastos. Īsi pirms novada izveidošanas divi pagasti šajā sakarā kļuva maksātnespējīgi, jo nespēja maksāt kredītus. No pazemojošā un ārkārtīgi grūtā finanšu stabilizācijas procesa paglāba tikai novada izveidošana, kad viņu kredītus iekļāva novada kopējā kredītportfelī.

Pirms jaunu sporta objektu celtniecības jāanalizē arī līdzīgu objektu uzturēšanas izmaksas. Tuvākajos gados novadam būs daudz vajadzību un jābūt uzmanīgiem, lai arī novads nenonāk pie finanšu stabilizācijas. Nesen deputāts Ciglis izteica prognozi, ka pārskatāmā nākotnē iedzīvotāju skaits novadā samazināsies līdz 14 000. Ciglis ir labs analītiķis, un viņā vajag ieklausīties. Kā šāds iedzīvotāju skaits spēs samaksāt pašlaik ņemtos kredītus? Domāju, ka “Dzirkstelei” vajag palūgt pašvaldībai analīzi par pieminētajiem jautājumiem. Pašvaldībā ir labi ekonomisti, un viņiem nebūs grūti to izdarīt. Uzrakstītā mērķis ir rosināt diskusiju par šo tēmu. Nepretendēju arī uz to, ka man visos šajos jautājumos būtu taisnība.

– Guntis Blūms

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.