Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

VIEDOKLIS: Uz svaru kausiem nepaēduši bērni vai…

Guntis Blūms. Foto no “Dzirksteles” arhīva.

Priekšā ir ļoti grūti laiki. Tam ir jāgatavojas un jārīkojas. Milzīgais cenu un tarifu palielinājums būs nepanesams ne tikai pensionāriem un minimālās algas saņēmējiem, bet arī tiem, kuriem algas ir lielākas. Īpaši ģimenēm ar bērniem. Kaut kādu atbalstu sniegs arī valdība, bet daudzos gadījumos tas nebūs pietiekami.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Arī iedzīvotājiem pašiem jāmēģina kaut ko darīt. Piemēram, atliekot kādus pirkumus, kurus var pārcelt uz labākiem pēckrīzes laikiem. Bet liels pienākums ir arī pašvaldībām. Būtu jānodrošina visiem iedzīvotājiem kaut kāds minimums. Es to gribētu saukt par “Veidenbauma minimumu” – vēders pilns, bērni veseli, dzīvoklis silts. Taču no personīgās pieredzes zinu, ka ne vienmēr un ne visi vietējie politiķi to uzskata par savu pienākumu.

Pēc neatkarības atgūšanas, kad pastāvēšanu beidza kolhozi, daudzos ciematos izbeidzās apkure. Bet vairākos tomēr saglabājās. Toreiz ciema padomes un arī iedzīvotāji bija ļoti trūcīgi. Daudzas ciema padomes pateica, ka nav naudas, un katlumājas nedarbināja. Bet dažas, kuras arī bija tikpat nabadzīgas, tomēr centās, un tām arī izdevās apkuri saglabāt.

Bažas rada arī mūsu tagadējās novada domes nesenais lēmums par ēdināšanas izmaksu palielināšanu bērnudārzos, maksājot no bērnu vecāku makiem. Arī šeit parādās tā pati attieksme – naudas nav, pašvaldība pati samaksāt nevar…

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Deputātiem es novēlu vairāk jautājumos iedziļināties pašiem. Kad pats biju deputāts, vairākkārt sastapos ar administrācijas negatīvo attieksmi pret iedzīvotājiem. Kad vēlējos panākt, lai ziemā, tīrot pašvaldības ceļus, iztīrītu arī piebraucamos ceļus pie viensētām, man pat domes juristi centās pierādīt, ka to nedrīkst darīt un ka par to būtu jāsoda. Laikos, kad vara bija pašiem pagastiem, šādu ceļu tīrīšana bija pati par sevi saprotama lieta.

Es arī vairākkārt iebildu par pārāk augstiem tarifiem, bet vienmēr sastapos ar domes administrācijas aktīvu pretestību. Starp citu, arī vēl šodien varu pierādīt tarifu nepamatotību gan toreiz, gan arī tagad. Tātad vēlreiz atgādinu, ka lemt vajag deputātiem, jo uz administrāciju paļauties nevar. Domei vajag nekavējoties sākt izstrādāt palīdzības plānu iedzīvotājiem krīzes laikā. Kur ņemt naudu? Jāpārstrādā budžets, izslēdzot tos izdevumus, kurus var atlikt. Katrs izdevumu postenis jāliek uz svariem, kur otrā svaru kausā būs nepaēduši bērni, badojošies pensionāri un diemžēl arī par minimālo algu strādājošie.

Vēlreiz, atgriežoties deviņdesmitajos gados, varu pateikt, ka toreiz no sarunām ar skolotājiem tiku dzirdējis – daudzi skolēni pirmajās stundās neseko mācību procesam, bet tikai gaida pusdienas, jo brokastīs mājās nav bijis, ko ēst. Tādai situācijai nevajadzētu atkārtoties. Var iznāk, ka mums būs gan futbola laukums ar mākslīgo segumu, gan vieglatlētikas manēža, gan mākslīgais ledus, gan varbūt pat peldbaseins, bet… tas viss uz iepriekš minēto nelaimju rēķina. Tāpēc – laiks rīkoties!

– Guntis Blūms

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (12)

 1. man ir visu problēmu risinājums, proti, kad ir priekšā un apakšā grūti laiki, tā sacīt, ir labi sēdēt uzņēmuma valdē un strēbt ar lielu karoti treknu putru, siltā ofisā vienlaikus – vārdos paužot lielu ”satraukumu”, par tiem nīkuļiem, kuri nesēž uzņēmuma valdē un kuriem nav lielas karotes un treknas putras

  24
  5
 2. Būtu nu 90os nepieminējis. Savu šodienas turību daudzi uztaisīja kopējo mantu un partijas naudu dalot. Tagad gudri pamācīt tos kam nebija lemts pie kopējās mantas dalīšanas apsildīties. Šādi alarmisti (trauksmes apustuļi) visos laikos bijuši. Skaļi bļauj – sūdi būs, sūdi būs, bet tikām paši klusi rauj nāsī no panikas radušos pieprasījuma peļņu;)

  25
  3
 3. Nu šitais varētu būt otrs lielākais … Latvijā! A nav ienākusi doma galvā, ka komunisms un kolhozs ir beidzies? Kāpēc tad nepacelt min. algu līdz līmenim, kad viena persona var nomaksāt īri un komunālos? Uzjautā, kāpēc Lizumā kāpostcehs un ikea vergu gateris maksā 4 eur/st. mīnus nodokļi! Kāpēc tas baltzobis braukā ar s klases mersi? Šitie komunistu liekuļi sen būtu mutu vēruši ciet.

  25
  2
 4. Saskaņā ar “Lursoft” datiem SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība” valdes sastāvs: Jermaševiča Marika, Trupovnieks Jānis, Vāne Alīda, Zeitmanis Marģers. Guntis Blūms uzņēmuma valdē nesastāv kopš 05.10.2017..
  Manuprāt, slimnīca un pašvaldības cenas bērnudārznieku un skolēnu ēdināšanā – tie ir divi dažādi jautājumi. Visu cieņu G.Blūmam, kurš nekad nav baidījies pateikt un paturēt savu viedokli jebkurā jautājumā.

  25
  8
 5. Vietējā mēroga alarmists. Interesanti, kur šoreiz taisīs biznesu no panikas pieprasījuma nestās peļņas 🙂

  5
  2
 6. Deputāti nedomā neparko citu kā par sevi, pat jaunajām ģimenēm ar bērniem nenāk pretī, ar pašvaldības dzīvokļiem, lai paliktu uz dzīvi šeit, tai paša laikā pazemo, izsmej un padzen. Bet draugiem, radiem ātri vien atrod un piešķir. Pretīgi skatīties uz tām sejām. Nevienu labu balsi nedotu Gulbenes domei.
  Cerams ka atrisinās situāciju, un pie galda nedalīs, visi bērniņi ir pelnijuši paēst, viņi nav vainīgi, ja ģimenē nepietiek naudiņas.

  22
  2
 7. Vispār jau tuvojas vēlēšanas! (ja kas). Vai neviens jautājums par nodokļu politiku, min. algu u. c. svarīgiem jautājumiem – enerģiju, pārtikas cenām, degvielu…, nebūtu jāuzdod partijām un cilvēkiem (tajā skaitā mūsu novada), kas laužās uz Saeimu?
  Rīgā, varas gaiteņos tiek veidota politika un sadalīta mūsu kopējā naudiņa….

  17
 8. Sitie komunistu blēži, kas ir salīduši visādās valdēs un pašvaldībās, to tik vien gaida, lai sāktos kāda krīze un varētu uzvārīties. Pašvaldībai vajag nabagus! Lai paprasītu no Rīgas papildus naudu, lai noliktu pretīm savu uzņēmumu, kurš dod atpakaļmaksājumu. Rēāli skatoties, tāda stulbenes pašvaldība nav darījusi neko, lai cilvēkiem būtu uz rokas vairāk naudas. Nav ne darbaspēka mobilitātes, nav nedz investīciju piesaistīšana, ir vienkārši caurums, kas sūc ārā valsts naudu.

  6
  1
 9. Un kad ar pabalstiem ir atrisināta kāda problēma? Tie simtlatnieki, kas gāja uz Stariem strā’dat kaut kādu huiņu, ir nodzērušies un nosprāguši. Kur valsts ņemsnaudu, lai visiem kaut ko izmaksātu? Tajā pat laikā, augot pārtikas cenām, uzņēmumi vārās, bet algas kotlešu robotiem nepaceļ. Tas pats kāposts, kad tika palielināts neapl. min., sludinājomos algu samazināja. Lai maksā valsts! Es braukšu ar mersi pa lohu mugurām!

  10
 10. Tajā pašā laikā deputāti nogalvo Kornam par miljonu projekta atbalstam . Katram skaidrs,kas beigās par to samaksās. Mūs gaida grūti laiki, varēja mazliet atlikt. Bet drputātu kungiem ar rēķinu apmaksu problēmu nav. Deputātiem nav jābūt nabagiem. Bet kā minimums ar galvu uz pleciem,kas prot arī domāt.

  8
  2
 11. kāpēc neviens negrib uzsvērt un runāt par pilna mēroga ekoloģisko katastrofu, kas mierīgi norisinās Gulbenas sādžā, tā it kā tam būtu janotiek, runa, iet par smirdupītes gultni, kas ir pilna ar fekālo ūdeni, kā arī visa gultne ir aizaugusi ar kaut kādām invazīvām sugām, tā iepriekš nekad nav bijis, sevišķi to var vērot un just neaizmirstamo aromātu gaisā, pie ieejas Spārītes parkā no Ozolu ielas puses.

  varbūt gulbenes energoserviss ar tehnoloģiskajām dakšām varētu , kaut kā vērst lietas uz labu’…..

  6
  1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.