Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Gulbenes luterāņu baznīcai šovasar svinēs 180 gadus

Mērķis – atjaunot autentiski. Gulbenes luterāņu baznīca tiek saukta par balto baznīcu. Arī ieejas durvis ēkai no trīs dažādām pusēm ir baltas. Divas no šīm durvīm ir restaurētas. Trešās atrodas restaurācijā. Tikmēr neesošo durvju vietā ir pagaidu variants. Foto: Gatis Bogdanovs.

Gulbenes luterāņu baznīcas vēsturiskajai ēkai, kas ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, pašlaik tiek restaurētas jau trešās autentiskās koši baltās durvis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pagājušajā rudenī Valsts kultūrkapitāla fonds atbalstīja draudzes iesniegto projektu par baznīcas altāra gala bīdermeiera stila ārdurvju restaurāciju, 1.darbu kārtai piešķirot 5000 eiro. Kopējās izmaksas restaurācijai ir 8074, 38 eiro. Tagad draudze fondam lūgusi 3000 eiro darbu otrajai kārtai. Durvju restaurāciju veic SIA “Intarsija” no Rundāles.

Draudzes locekle Iveta Zvirgzdiņa “Dzirkstelei” saka – lai Dievs dod pabeigt iecerēto līdz brīdim, kad šovasar baznīcai tiks svinēti 180 gadi, kopš tā iesvētīta! “Svinēsim 5. un 6.augustā – divas dienas,” viņa stāsta.

I.Zvirgzdiņa stāsta, ka baznīcai ir pavisam trīs vēsturiskas ieejas durvis. Tās visas ir valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā. Katras no šīm durvīm ir 19.gadsimta 1.ceturkšņa vietējas nozīmes mākslas piemineklis. Pirmās durvis restaurētas 2008.gadā, sagaidot baznīcas 165 gadu jubileju. Dažus gadus vēlāk restaurētas pretējās – pagalma puses – ieejas durvis. Darbus veica SIA “Ozols LG” no Cesvaines.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Paredzēts arī sakārtot jumtu baznīcas ēkas sakristejas daļai, kur tiek glabāti liturģiskie trauki, kulta piederumi un kur garīdznieks gatavojas dievkalpojumam. Tāme jau esot sagatavota un būvnieks arī zināms. Vajagot vēl tikai apliecinājuma karti, lai projektu iesniegtu finansējuma lūgšanai no Valsts kultūrkapitāla fonda, stāsta I.Zvirgzdiņa. Draudzes vēlme – lai šai daļai jumta segums būtu tāds pats kā pārējai ēkai. Baznīcai jauns jumts uzlikts 2002.gadā, ari 2008.gadā mainīts sānu koka lubiņu jumts.

Pagaidām nav piepildījies draudzes sapnis sākt atjaunot baznīcas torni, kas sagrauts Otrā pasaules kara laikā. Biedrības “Gulbenes evaņģēliski luteriskās baznīcas torņa atjaunošanas fonds” mājaslapā ir teikts: “2022.gads visiem mums ir bijis ļoti sarežģīts. Gada sākumā jau bija cerība, ka varēsim uzsākt darbus, bet 24.februāris izmainīja visu pasauli. Mēs pateicamies visiem ziedotājiem par atbalstu, pacietību un ticību.

Līdz šā gada 3.martam Gulbenes luterāņu baznīcas torņa atjaunošanai bija saziedoti 58 541,42 eiro. Joprojām ir iespējams ziedot torņa atjaunošanai. “Dzirkstele” jau rakstīja ŠEIT

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uzsverams, ka Gulbenes luterāņu baznīca ir viena no Vecgulbenes muižas apbūves ēkām. Šai apbūvei ir valsts arhitektūras pieminekļa statuss.

Gulbenes luterāņu baznīcas durvis vaļā katru dienu no pulksten 10.00 līdz 20.00.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (4)

 1. Tās durvis no skaidu plāksnes restaurētas! Ēkas kreisā pusē. Durvis no skaidu plāksnes. 5000.eiro

  2
  2
 2. Īpašiem interesentiem – “Es” un tml…!!!

  Gulbenes ev. luteriskās baznīcas altāra gala bīdermeiera stila ārdurvis TIEK restaurētas!
  Nevis – jau ir restaurētas!
  Lai iedomātos, ka Pagaidu skaidu plātnes durvis ir restaurētās… nja….
  Satraukums nevietā!
  Cerams, ka arī “Es” aiz sevis būs ko atstāt citām paaudzēm un sabiedrībai, ne tikai komentāru pēc pavirši izlasīta raksta.
  Lai mierīgs prāts jums visiem!

  2
  1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.