Noskaidroti ikgadējā “Swedbank” biznesa plānošanas konkursa “Biznesa skices” uzvarētāji. Pamatskolu komandu konkurencē 2. vietu un 1000 eiro naudas balvu ieguvusi skolēnu komanda “Liesma” no Lizuma pamatskolas. Konkursa laureātu vidū ir vēl divi novadnieki – brāļi Krišjānis un Hermanis Petručeņas, kuri pašlaik studē Rīgā. Viņu pārstāvētās komandas konkursā ieguva godalgotas vietas.
Pamatskolu grupā 2. vietu ieguva Lizuma pamatskolas komanda “Liesma”. Viņu ideja bija ilgtspējīgs un dabīgs produkts – priedes koksnes iekura skaliņi. Jaunieši atzina, ka visgrūtākais bija savākt balsojumus, kur komanda iesaistīja skolu, vecākus un ģimenes locekļus. Komanda pat izveidoja izaicinājumu, kur 24 stundu laikā tā dalībniekiem bija jānobalso un jānosūta foto ar apliecinājumu, par ko komanda vienam no laimīgajiem uzdāvināja savu produktu.
“Tāpat sadarbība bija viens no izaicinājumiem, jo komandā bijām pieci dalībnieki un katra domas, kas ir atšķirīgas, ir svarīgas. To visu uzklausot un apkopojot, var nonākt pie viena labākā risinājuma,” atklāja komanda. Daļa no komandas dalībniekiem konkursā “Biznesa skices” piedalījās pērn un tad ieguva 3. vietu, nākamgad viņi plāno pretendēt uz 1.vietu, teica komandas pārstāvji.
Vidusskolu grupā uzvarēja un 1500 eiro naudas balvu ieguva Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas komanda ar “Herble”, kuras viens no dalībniekiem ir novadnieks Hermanis Petručeņa. Komanda piedāvā cementa puķupodus ar mobilās lietotnes kontrolētu automātisku aplaistīšanas funkciju. Tā ir noderīga ideja daudziem steidzīgiem cilvēkiem, kuri labprāt izrotātu savu māju ar skaistiem telpaugiem, bet regulāru piemirst tos aplaistīt. Bezmaksas mobilā lietotne ļaus kontrolēt ūdens padeves daudzumu un biežumu, kā arī saņemt ieteikumus par augu apkopi un atgādinājumus papildināt puķupodos iestrādāto ūdens tvertni.
Savukārt studentu grupā 3. vietu un 500 eiro naudas balvu ieguva novadnieka Krišjāņa Petručeņa komanda “Programme.lv”. Viņu ideja ir jauna platforma programmēšanas mīlētājiem, kas dod iespēju risināt programmēšanas uzdevumus un apgūt jaunu teoriju. Platforma ir paredzēta iesācējiem, kuri sāk apgūt programmēšanu; skolotājiem, kuri māca programmēšanu; entuziastiem, kuri gatavojas olimpiādēm.
Kopumā konkursa finālisti konkursa pēdējā kārtā spējuši piesaistīt 8548 balsis, apliecinot savu biznesa ideju aktualitāti un dzīvotspēju.
“Kā jau tas biznesā mēdz notikt, arī šajā konkursā bija komandas, kuras sevi ļoti pārliecinoši pieteica, bet zaudēja līderpozīcijas pēc publiskā balsojuma, un bija arī tādas, kas tieši pēc balsojuma kārtas veica būtisku izrāvienu. Katra biznesa ideja ir jāpārbauda, jo ne vienmēr tas, kas šķiet aktuāls un aizraujošs pašam, tāds liksies arī potenciālajiem pircējiem. Taču idejas konkursā patiešām bija lieliskas, un es ceru, ka gūtā pieredze arī tos, kas šoreiz neieguva godalgotas vietas, iedvesmos nepadoties, vēl vairāk pilnveidot un uzlabot savu ideju un atrast savu īsto mērķauditoriju,” saka “Swedbank” Finanšu institūta vadītājs Reinis Jansons.
Labākās komandas saņems naudas balvas sava biznesa attīstībai: 1. vietas ieguvējs katrā vecuma grupā saņems 1500 eiro, 2. vietas ieguvējs – 1000 eiro, bet 3. vietas ieguvējs – 500 eiro, sadalot vairāk nekā 14 000 euro lielo konkursa balvu fondu. Savukārt godalgotās pamatskolu un vidusskolu komandas konsultējošie skolotāji līdz ar gandarījumu par audzēkņu panākumiem iegūs 200 eiro lielu naudas balvu.
Augstskolu grupā uzvarēja Banku augstskolas komandas, kuras projekts “SD-RENT” ir platforma, kur cilvēki var izīrēt savas elektroierīces vai arī īrēt tās no citiem lietotājiem. Darījumi notiek starp fiziskām personām, veicinot maiņas ekonomiku un paaugstinot ierīču izmantošanas efektivitāti. Popularizējot šādu modeli, klientiem ir iespēja ātri un finansiāli nesāpīgi iegūt pieeju ierīcei, ar kuru aizvietot salauzto, izmēģināt jaunas ierīces, tās neiegādājoties, gūt papildu ienākumus, izīrējot savas ierīces, kā arī samazināt cilvēku radīto CO2 nospiedumu.
Konkursa pēdējā kārtā sacentās piecas komandas katrā vecuma grupā, un jauniešu uzdevums bija piesaistīt savām biznesa idejām atbalstītāju uzmanību, īstenojot balsu piesaistes kampaņu. Finālā sacentās komandas no Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas, Lizuma pamatskolas, Madonas Valsts ģimnāzijas, Rīgas Centra humanitārās vidusskolas, Rīgas Valsts tehnikuma, RTU Inženierzinātņu vidusskolas, Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas, Banku augstskolas, Rīgas Tehniskās universitātes, Biznesa augstskolas “Turība”, Latvijas Universitātes un Ventspils augstskolas.
Šogad pirmo reizi konkursā varēja pieteikties visi, kas to vēlas – gan komandas, kam jau ir savs skolēnu mācību uzņēmums un biznesa ideja, gan tiem, kuriem to vēl nav. Aktivitāte bija ļoti liela: konkursā pieteicās 351 jauniešu komanda (1172 dalībnieki) no 26 Latvijas novadiem. Vislielākā konkurence bija vidusskolu grupā – 237 komandas; pamatskolu grupā pieteikušās 92, augstskolu grupā – 22 komandas. Šogad biznesa plānus vērtēja rekordliela žūrija – 90 Swedbank darbinieki.
Biznesa plānošanas konkursu “Biznesa skices” organizē “Swedbank” sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti, “Skola 2030” un Latvijas Studentu apvienību. Konkurss notiek trīs vecuma grupās – pamatskolas (7.–9. klašu), vidusskolas un augstskolas grupā.