Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

REKLĀMA: Garīgā veselība darba vietā: problēmu atpazīšana

Foto: Publicitātes foto

Daudziem no mums darbs ir nozīmīga dzīves sastāvdaļa. Tur mēs pavadām lielu daļu sava laika, kur gūstam ienākumus un bieži vien iegūstam arī draugus. Pilnvērtīgs darbs ir labs garīgajai veselībai un vispārējai labklājībai. Droša un veselīga darba vide ir mūsu tiesības, tā uzlabo mūsu darba sniegumu un produktivitāti. Efektīvas struktūras un atbalsta trūkums var ietekmēt personas spēju izbaudīt darbu un kvalitatīvi to veikt.

Garīgā veselība un darba produktivitāte ir cieši saistītas. Ja darbinieku garīgā veselība tiek atstāta novārtā, var pasliktināties sniegums, var būt ilgstoša vēlme strādāt attālināti un rasties darbinieku rotācija. Problēmu atpazīšana un risināšana ne tikai ir labums darbiniekiem, bet arī var pozitīvi ietekmēt uzņēmuma peļņu. Lūk, kāpēc tas ir svarīgi:

Produktivitāte: darbinieki ar labu garīgo veselību vairāk iesaistās, ir mērķtiecīgāki un radošāki, kā rezultātā palielinās produktivitāte.

Noturēšana: atbalstoša darba vietas kultūra samazina rotāciju, ietaupot uzņēmuma resursus uz jaunu darbinieku pieņemšanu un apmācību.

Reputācija: Uzņēmumi, kuriem viena no prioritātēm ir garīgā veselība, rada pozitīvu reputāciju, piesaistot labākos talantus un pievilinot sociāli apzinīgus patērētājus.

Garīgās veselības apdraudējums darbā

Riski garīgajai veselībai, ko sauc arī par psihosociāliem riskiem, cita starpā var būt saistīti ar darba saturu vai darba grafiku, darba vietas specifiskajām īpašībām vai karjeras izaugsmes iespējām. Garīgās veselības riski darbā var ietvert:

nepietiekama prasmju izmantošana vai nepietiekama kvalifikācija darbam;

pārmērīga darba slodze vai darba temps, darbinieku trūkums;

garas vai neelastīgas stundas, kas ir kontroles trūkums pār darba plānojumu vai darba slodzi;

nedroši vai fiziski slikti darba apstākļi;

ierobežots kolēģu atbalsts vai autoritāra uzraudzība;

vardarbība, uzmākšanās vai iebiedēšana;

diskriminācija un izslēgšana;

neskaidra darba loma;

darba nedrošība, neatbilstošs atalgojums vai vāji ieguldījumi karjeras attīstībā.

Praktiska stratēģijas darba devējam:

Veicini atklātu saziņu: mudini darbiniekus apspriest problēmas, nebaidoties no aizspriedumiem vai sekām. Brīvi izrunājiet sasāpējušos jautājumus. Radi labvēlīgu vidi pārmaiņām.

Piedāvā elastīgus grafikus un attālināta darba iespējas, stresa pārvaldību, piemēram, ieviešot apzinātības vai jogas nodarbības, lai palīdzētu darbiniekiem pārvaldīt ar darbu saistīto spiedienu.

Veic regulāras darbinieku aptaujas, lai apkopotu datus par darbinieku labsajūtu, ietekmi uz garīgo veselību un labklājību.

Veselīga darba vide ir darba devēja un darbinieku kopīga atbildība. Veicinot atvērtu, atbalstošu un iekļaujošu vidi, organizācija var nodrošināt savu darbinieku labklājību, vienlaikus gūstot labumu no veselīgāka, produktīvāka darbaspēka.

Ja Tev ir nepieciešama palīdzība vai zini kādu, kam tā ir nepieciešama, tad neesi vienaldzīgs – psihologa konsultācija Rīgā vai online konsultācija var palīdzēt.

Vairāk informācijas:

www.pirmaispsihologs.lv

E-pasts: info@pirmaispsihologs.lv

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.