Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

REKLĀMA: Redzēt neredzamo: Dažādie laboratorijas mikroskopu veidi

Publicitātes foto.

Laboratorijas mikroskops ir neaizstājams instrumenti, kas atklāj mūsu pasaules mazās detaļas. Kad ielūkojamies mikroskopiskās izpētes ainavā, parādās virkne mikroskopu veidu, un katrs no tiem ir rūpīgi izstrādāts, lai atvērtu noteiktas zinātniskās izpētes dimensijas. Mūsdienu laboratorijās un pētniecības centros visā pasaulē izmanto daudz dažādus mikroskopu veidus, parasti tie ir stereo, gaismas vai bioloģiskie, kā arī invertie mikroskopi. Kā mikroskopi atšķiras un kam tie paredzēti? Raksta turpinājumā atbildēsim uz šiem un citiem jautājumiem.

Dažādi mikroskopu veidi dažādiem pielietojumiem

Stereomikroskopi:

Ideāli piemērots lielākiem paraugiem, piemēram, kukaiņiem, dārgakmeņiem, mehānikā vai kādiem auga vai audu gabaliņiem vai citiem lieliem paraugiem. Tos parasti izmanto audu pārbaudē un mikroķirurģijā. Maksimālais palielinājums parasti sasniedz 100x un dažos gadījumos pat vairāk.

Gaismas mikroskopi

Piemērots plānu vai mazu paraugu pētīšanai, īpaši ūdenī vai citos šķidrumos. Te tiek pielietota gaisma, lai apgaismotu un palielinātu paraugus. Gaismas mikroskopi, kas spēj sasniegt pat iespaidīgu 1000 reižu palielinājumu, ir vispiemērotākie mazāku vai plānāku paraugu pētīšanai, īpaši šķidrumos.

Invertie mikroskopi

Atšķirībā no tradicionālajiem mikroskopiem, invertiajiem objektīvi ir novietotas zem parauga, ļaujot pētniekiem pārbaudīt paraugu virsmas, ko nav iespējams izdarīt no parauga augšpuses. Tie ir īpaši izstrādāti nišas pielietojumam – tādās jomās kā šūnu bioloģija un metalurģija, kur ļoti svarīga ir šūnu vai materiālu izpēte ar plakanām virsmām. Šie mikroskopi nodrošina unikālu perspektīvu.

Mikroskopu kameras

Mikroskopa kameras ir no jauna definējušas veidu, kā zinātnieki dokumentē savus atklājumus. Kameras ļauj pētniekiem uzņemt augstas izšķirtspējas attēlus, atvieglojot detalizētu pētījumu dokumentēšanu. Šīs kameras ir pieejamas ar dažādām programmām, kas ļauj precīzi izmērīt palielinātos paraugus. Turklāt iespēja ierakstīt attēlus un video paver iespējas turpmākai analīzei un pētniecībai.

Zinātnieki var kvantitatīvi noteikt izmērus, attālumus un dažādus citus parametrus ar tādu precizitātes līmeni, kādu nevar iegūt ar manuālām metodēm. Šī iespēja ir īpaši svarīga jomās, kurās precīzi mērījumi ir būtiski svarīgi, piemēram, bioloģijā, materiālu zinātnē un medicīniskajā pētniecībā un diagnostikā.

Mikroskopa kameras programmatūra ļauj ierakstīt dinamiskus procesus, izmantojot video. Šī funkcija ir noderīga laika ziņā jutīgu notikumu vai procesu pētniecībā, nodrošinot izpratni par dinamiskām bioloģiskām, ķīmiskām vai fizikālām parādībām.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.